BESLENME

Yayın Tarihi: 19.02.2014 Çarşamba 06:00:00

Harika Özellikleri Var!

Harika Özellikleri Var!

Yeşil mercimek aslında çok sağlıklı gıdalardan bir tanesidir.

Yeşil mercimek aslında çok sağlıklı gıdalardan bir tanesidir. Pişirmesi biraz daha fazla zaman alıyor diye kadınlar tarafından pek tercih edilmiyor. Ancak harika özellikleri var.

Yeşil mercimeğin içinde ciddi oranda lif vardır. İnsülin direncinizi artırmadan yüksek miktarda yararlı karbonhidrat almanızı sağlar. Nedeni de sindiriminin daha uzun sürmesidir. İçerdiği karbonhidratlar da bu sayede kana çok yavaş geçer. Bu nedenle glisemik indeksi düşüktür.

Sindirimi uzun sürdüğü için açlık hissinizin çok geç ortaya çıkmasını sağlar. Uzun süre sizi tok tutar. Sizi tok tutarken ciddi anlamda yüksek kalori almanızı da önler. Bir tabak pişmiş yeşil mercimek yaklaşık 200-250 kalori arasında iken bir adet hamburger bile 500 kalori civarındadır. Tek bir adet hamburger ile doymayabilirsiniz ancak bir tabak yeşil mercimek sizi doyurur. Doyurmazsa bir tabak daha yiyebilirsiniz. Çünkü 1 adet hamburger kadar bile kalori almazsınız.

Yeşil mercimek içinde yararlı birçok amino asit bulunduran ve B vitamini yönünden zengin bir gıdadır.

Tam bir folik asit deposudur. Özellikle hamilelerin tüketmesinde fayda vardır. Ayrıca osteoropoz, şeker hastalığı, kanser ve kalp hastalıklarına karşı ciddi faydalarının da olduğu bildiriliyor.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER