BESLENME

Yayın Tarihi: 16.05.2014 Cuma 12:30:00

Havalar Isındı, Besinlere Dikkat!

Havalar Isındı, Besinlere Dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıdaların bozulma riskine karşı vatandaşları uyardı.

Gıda zehirlenmelerine neden olan bakterilerin sıcak ortamlarda çok kolay üreyebileceğinin altını çizen Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, denetimlerin çabuk bozulabilecek gıdalar üzerine yoğunlaştırıldığını belirtti. Özellikle et, süt ürünleri ve hazır yemekler gibi gıdaların uygun ortamlarda muhafaza edilmediği takdirde risk oluşturabileceğini kaydeden İl Müdürü Temel, böyle bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi. Buzdolabında muhafaza edilmesi gereken ürünlerin alışverişin sonuna bırakılması gerektiğini kaydeden Temel, eğer bu ürünler hemen kullanılmayacaksa alışveriş sonunda zaman kaybetmeden buzdolabına konması gerektiğini söyledi.

Gıda denetimlerini belirledikleri risk esasına göre gerçekleştirdiklerini ifade eden Temel, “Bu dönemde özellikle sıcaklıkla çabuk bozulan gıda üreten ve satışa sunan işletmeler üzerinde denetimlerimizi artırdık. Tüketicilerden de bazı taleplerimiz var. Özellikle etiketsiz, üretim izni olmayan ürünleri almasınlar. Marketlerde ürünün, üzerindeki muhafaza şartlarına uygun muhafaza edilip edilmediğine baksınlar. Sokak sütleri bu mevsimde özellikle büyük risk oluşturuyor. Bu sütleri kesinlikle kullanmasınlar” ifadesini kullandı.

Olası gıda zehirlenmelerinde 174 ALO Gıda Hattı’nın yanı sıra il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine ihbarda bulunulması gerektiğini kaydeden Temel, zehirlenme belirtilerinin, gıda tüketiminin ardından en geç 6 saat içerisinde başlayacağını belirterek, “174 ALO Gıda Hattı’nda zehirlenme ihbarlarına öncelik verilir. Zehirlenme ihbarında bulunulduğu zaman aynı gün içerisinde denetim gerçekleştirilir. Hazır yemek satan firma ve lokantaların, sattıkları yemeklerden birer örnekleri 72 saat saklama zorunluluğu var. Yani zehirlenme şüphesi yaşayan vatandaşlarımız 72 saat içerisinde 174 ALO Gıda Hattı’na ihbarda bulunabilir. Böyle bir ihbar yapıldığı takdirde aynı gün içerisinde numune alır ve analizini gerçekleştiririz. Analiz sonucuna göre gerekli yaptırımları uygularız. Zehirlenme şüphesinin doğru olması durumunda da o işletmeyi, insan sağlığını tehlikeye atmak suçundan Cumhuriyet Savcılığı’na ihbar ederiz. İşletmelerin numune örneği saklamaması durumunda da gerekli yaptırımları uygularız. Bu nedenle vatandaşlarımız şüphelendikleri durumda vakit kaybetmeden 174 ALO Gıda Hattı, ile İl veya İlçe Müdürlüklerimize ihbarda bulunabilirler” dedi.

GIDA MÜHENDİSLERİNE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Gıda kaynaklı zehirlenmeler ile ilgili mücadelenin, tıpta ancak zehirlenmenin ardından yapılabildiğini ifade eden Prof. Dr. Muhammet Arıcı, “Gıda ile ilgili hastalıkların çıkış noktası tükettiklerimiz olduğu için, gıda mühendislerinin üzerine büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi düzenlenen çalıştayda, gıda güvenliği uygulamaları ve gıdalarla birlikte oluşabilecek risklerin en aza indirgenmesi amacıyla tahminleyici modeller masaya yatırıldı. TÜBİTAK’ın desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen “Gıda Mikrobiyolojisinde Prediktif Modelleme ve Risk Analizi Çalıştayı”, Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. M. Zeki Durak organizatörlüğünde gerçekleşti. 12-13 Mayıs tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen çalıştay, gıda alanda çalışmalara imza atan araştırmacıları bir araya getirdi. Çok sayıda bilim insanının katılımıyla gerçekleşen çalıştayın ilk gününde İngiltere’deki Yemek Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Jozsef Baranyi, Avusturya'daki Tasmania Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mark Tamplin ve Dr. Mariem Elloize’ın yer aldığı ilk oturumda, gıda kaynaklı zehirlenmeler ve hastalıklar ile ilgili önlemleri içeren Prediktif (tahminleyici) Modelleme konusunu değerlendirildi.

Gıda mühendislerinin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü belirten Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammet Arıcı, “Gıda kaynaklı zehirlenmeler ile ilgili mücadele, tıpta ancak zehirlenmenin ardından yapılabiliyor.Oysaki gıda ile ilgili hastalıkların çıkış noktası tükettiklerimiz olduğu için, asıl biz gıda mühendislerinin üzerine büyük sorumluluk düşüyor. Gıda mikrobiyologları çeşitli stratejiler uygulayarak zehirlenmelerin önüne geçiyor ve hastalıkları kontrol altında tutmanın yollarını arıyor. Bu kontrol stratejilerinden en önemlisi, özellikle son yıllarda popülaritesi artan Prediktif, yani tahminleyici modelleme çalışmalarıdır” ifadelerini kullandı. Çalıştayın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Arıcı, Prediktif Uygulama Modelleri ve Stratejileri ile ilgili gıda mühendislerine eğitim vermek istediklerini söyledi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER