BESLENME

Yayın Tarihi: 24.12.2015 Perşembe 16:37:19

Her gün tüketmeniz gereken 8 besin!

Her gün tüketmeniz gereken 8 besin!

Bazısı dinç tutuyor, bazısı enerji veriyor, bazısı kanseri ve daha birçok hastalığı engelliyor. İşte günlük tüketmemiz gereken 8 besin:

YUMURTA

Yüksek kaliteli protein içeren yumurta, tok kalma sürecini uzatır ve yorgunluğunu azaltır. Yapılan bir araştırma sonucu kahvaltıda pişmiş yumurta tüketen kişiler öğle yemeğinde daha az kalorili yiyecek tercih etmişlerdir. Yumurta sarısı içeriğindeki antioksidanlar(lutein ve zeaksantin) göz sağlığını korumaya yardım ederler. Ayrıca, lutein ve zeaksantin yaşa bağlı makula dejenerasyonu azaltır.

YAĞLI TOHUMLAR

Yağlı tohumlar kalp sağlığı için doymamış yağ asitlerinden zengindirler. Vejetaryen kişilerle yapılan bir araştırma yağlı tohum yiyen kişilerin ömürlerine 2,5 yıl daha ekledikleri ortaya çıkmıştır.Stresi azaltan ve kalp sağlığı için gerekli olan ALA açısından zengindir.

ÇAY

Araştırmalar sonucu düzenli çay içmek; Alzheimer, diyabet ve bazı kanser türü riskini azaltabilir. Ayrıca sağlıklı diş ve diş etleri yanında güçlü kemiklere sahip olabilirsin.Çayın içeriğindeki flavonoidlerden yüksek düzeyde fayda sağlamak istiyorsanız; içtiğiniz çay çeşitliğini artırın. Ve mutlaka taze demlenmiş çay tüketin.

YOĞURT

Yoğurt içerisindeki yararlı bakteriler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Yaşa ve kötü beslenme alışkanlığına bağlı gelişen bağırsak hastalıkları riskini azaltır. Osteoporozla savaşmak için en gerekli malzeme olan kalsiyumdan oldukça zengindir.Sadece bir bardak yoğurt günlük alman gereken kalsiyumun yarısını sağlar.

PORTAKAL

Sadece 1 büyük boy portakal yiyerek günlük alman gereken C vitaminini karşılayabilirsin. C vitamini enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretilmesi için çok önemlidir. Aynı zamanda serbest radikallerin oluşturacağı hasara karşı vücudunu korur.

BAKLAGİLLER

Baklagiller, bitkisel kaynaklı demiri bol miktarda ihtiva ederler. Demir, oksijen taşımakla görevli hemoglobinin yapısına katılır. Solunum yoluyla alınan oksijeni dokulara taşırlar. Vücudumuzda bitkisel kaynaklı demirin emilimini artırmak için C vitaminden zengin besinlerle birlikte tüketin.

ISPANAK

Temel Reis ile özleşmiş besin ıspanak. Birçok besin maddesini içerisinde barındırır. A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum mineralleri ve lif açısında zengindir.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER