BESLENME

Yayın Tarihi: 05.08.2016 Cuma 10:40:32

İşte kilo aldıran gizli tuzaklar! Kalabalıkta yemek yerseniz…

İşte kilo aldıran gizli tuzaklar! Kalabalıkta yemek yerseniz…

“Su içsem yarıyor” diyenler acaba ne kadar doğru söylüyor? Fazla kilolarından şikayetçi insanlar kilo almaya yatkın bir vücut yapısına sahip oldukları için mi kilolu, yoksa kilo aldıran görünmez tuzaklara hayatlarında yer verdikleri için mi?

Arkadaşlarınız şişmansa, depresif bir ruh haline sahipseniz, genelde kalabalık sofralarda yemek yiyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bu tip alışkanlıklar kilo almaya yatkın olduğunuza işaret ediyor.

Avusturya Sen Jorj Hastanesi’nde Diyetisyen Sema Mamak, kilo aldıran görünmez tuzakları şöyle sıralıyor:

Geç yatanlar dikkat!

"Günün erken saatlerinde hızlı olan metabolizma günün sonuna doğru artık yavaşlamaya başlar. Metabolizma hızının azalmasıyla yaşamsal faaliyetlerin devam için kullanılan enerji de azalmaktadır. Gece geç saatlere kadar ayakta kalan bireyler için bir şeyler atıştırma isteği kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla geç saatte tüketilen besinlerin sindirimi daha yavaş, içerdikleri enerjinin kullanım miktarı çok az olacaktır.

“Geç saatlere kadar çalışıyorum, uyanık kalmak zorundayım, açlığımı nasıl bastırmalıyım? Bu durumda izlenecek en doğru yol, akşam yemeği saatini kaçırmamak, en geç 20:00 gibi akşam öğününü tüketmektir. Böylelikle geç saatlerde oluşacak açlık duygusu bastırılacaktır. Eğer buna rağmen açlık dayanılmaz hal aldıysa, 1-2 porsiyon taze meyve, 1 su bardağı kadar tam yağsız süt ya da yoğurt ya da 1 avuç leblebi gibi kalori düşük olmasına rağmen tokluk hissettiren besinler tüketilebilir.

Kalabalık iştah açıyor

Belki çok uzun süredir görmediğiniz dostlarınızla bir araya geldiniz, belki sık sık yemekli iş toplantılarına katılmak zorunda kalıyorsunuz ya da doğum gününde sizin için hazırlanmış sürpriz partiniz var. Bu gibi durumlarda bulunduğunuz ortam, başka insanlarla muhatap olmak, sohbet etmek ve birlikte yemek siz farkında olmadan kilo almanıza davetiye çıkarıyor. Nasıl mı?
Hem yemek yemek hem de ilginizin başka yerde olması tükettiğiniz besin miktarının kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Zihin başka şeylerle meşgul olunca…

Lezzetli yemekler iştah açıcı görüntüleriyle birlikte ortamın enerjisiyle buluşunca iştahınızın daha çok açılmasına neden olacak ve “yedikçe daha çok yemek” hissi oluşturacaktır. Çünkü zihin o esnada midenizden gelen uyarılara değil ortamın enerjisine yoğunlaşmış olacaktır. Sık sık kalabalık ortamlarda yemek yemek zorunda kalıyorsanız porsiyonlara dikkat.

Küçük tabaklarda yiyin!

Tek taraflı beslenmeyi hiçbir diyetisyen onaylamıyor. Yani sofrada sadece çorba, sadece sebze yemeği ya da sadece et yemeği olmamalı. Küçük tabaklarda çeşidi bol ama küçük porsiyonlar gözünüzü de midenizi de doyuracaktır.

Saatler boyu bilgisayar başında oturmayın

Eğer bilgisayar başında uzun saatler oturmak zorundaysanız 40 dakika gibi zaman dilimleri arasında küçük molalar vererek birkaç dakika ayakta bekleyerek ya da dolaşarak kaslarınızı uyarmış olur ve metabolizmanızın aktif çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayar başında küçük dilimler halinde doğranmış meyve tabakları, lif oranı yüksek 1-2 porsiyon kuru meyve, bir avucu geçmeyecek kadar ceviz badem ya da leblebi gibi kuruyemişler, şekersiz bitki çayları ve bol su tüketebilirsiniz.

Hızlı verilen kilo aynı hızla geri alınır

Yaz mevsiminin gelmesiyle bikini giymek için ya da düğün vakti yaklaşan gelin adaylarının düğünde ince görünmek uğruna hızlı ve sağlıksız şekilde verdiği kilolar vücuda geri dönmek için fırsat kolluyor.

Sağlıklı kilo vermenin etkisi, profesyonel yardımın hormon dengenizde oluşturduğu düzen iştahınızı kontrol etme yeteneği sağlayacaktır. Dolayısıyla psikolojik yönden tekrar kilo alma korkusu üzerinizden kalkacağı için kontrollü ve rahat şekilde beslenmenize hakim olabileceksiniz.
Sağlıklı kilo kaybı ve kilo koruma dönemi yeniden vücudunuza yerleşmeyi kollayan kilolara fırsat vermeyecektir.”

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER