BESLENME

Yayın Tarihi: 23.10.2017 Pazartesi 09:35:00

Kahvaltıda yenilebilecek 6 gıda

Kahvaltıda yenilebilecek 6 gıda

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamak sadece kilo alma riskini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda enerji seviyelerini, ruhsal durumunu ve bilişsel işlevini de etkiliyor.

Günü daha iyi yaşamak için sabahları kahvaltı yapmak ve doğru enerji kaynakları ile beslenmek çok önemlidir. Kahvaltı atlamak sadece kilo alma riskini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda enerji seviyelerini, ruhsal durumunu ve bilişsel işlevini de etkiliyor.

Günü daha iyi yaşamak için sabahları kahvaltı yapmak ve doğru enerji kaynakları ile beslenmek çok önemlidir.

Vücudumuz uykuda iken de enerji harcar

Yokuş yukarı bir yolda saatlerce araba sürerken bir de klimayı çalıştırır iseniz, motor fazla iş yüküne bağlı performans kaybedecek ve arabanın rampayı çıkması zorlaşacaktır. Eğer, aracı zorlamaya devam ederseniz motor hararet yapacaktır.

Şimdi, araba örneğindeki arabanın yerine vücudumuzu koyarak düşünelim. Gece boyu biz uykuda iken vücudumuz, yaşamımızı devam ettirmek için çalışmaya devam etmiştir. Birçok kişinin zannettiği gibi, gece boyu enerji harcaması "0" değildir.

Boş yakıt deposu ile yola çıkar mısınız

Vücut, bazal şartlarda da olsa çalışmaya devam etmekte ve enerji harcamaktadır. Gece uyurken enerji almadığımızı da dikkate alırsak; arabanın yakıt deposu gece mesaisi sırasında aslında boşalmıştır. Ne var ki; yakıt deposu boş olan bir araç ile yola çıkma kararı ne kadar anlamsız ise; kahvaltı yapmadan güne başlamak da o denli anlamsızdır.

Kahvaltı atlamak sadece kilo alma riskini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda enerji seviyelerini, ruhsal durumunu ve bilişsel işlevini de etkiliyor. Gün içinde yüksek bir performans için doğru yakıta ihtiyacınız var.

Bu enerji ihtiyaçları için güne bu altı gıda ile başlayın :

1- Yoğurt

Yoğurt mükemmel bir kapmak ve gitmek seçeneğidir. Yoğurtta kalsiyum ve B vitaminleri gibi önemli besinler bulunur.

Ancak daha az kalori ile iki katı protein sağlar. Eklenen basit şekerlerle yüklü, meyve aromalı çeşitler yerine düz yoğurdu tercih edin. Yoğurt çok yumuşak ise, kendi lezzet tercihinize göre çilek, muz dilimleri, bir avuç ceviz ya da keten tohumu serpin.

2- Taze meyve salatası

Meyve salatası, büyük iştah açıcı olmayan kişilere sağlıklı bir  tatlı seçeneğidir. İçme meyve suyuyla karşılaştırıldığında, meyvenin kendisinin tüketilmesi, bağırsaklarda emilmeyi yavaşlatan ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sağlam lif sağlar. Ve bütün elmaları meyve suyuyla karşılaştıran araştırmalar, bütün meyvelerin meyve suyunda bulunmayan yaşamsal besin maddelerini içerdiğini ileri sürüyorlar. Bütün elmalar bir çeşit antioksidan ve diyet lifi pektini içerirken, meyve suyu içermez.

3- Vejetaryen omlet

Peynir ile yumurta sarısı ile omleti hazırlarken; yumurta sarısını 3: 1 oranında pişirmek için sabah birkaç ekstra dakika planlayın.

Yumurta akları protein ve su içerir, sarısı A vitamini, kolin ve B vitaminleri gibi önemli besin maddelerini sağlar.

Omlete, sote ıspanak, biber ve domates eklemek, onu vitamin partisine döndürecektir.

4- Tam tahıllı ürünler

Tahıllı ürünlerden en iyi şekilde yararlanmak için meraklı bir alışveriş yapmanız gerekecek. Doğrudan her bir üründeki maddeler listesine bakmayı kendinize alışkanlık edinin. Yer fıstığı yağı ile, listede bulunan tek içerik fıstığı (ve belki tuz ise) olduğu sürece organik veya doğal değildir. Örneğin alacağınız çörekte  tüm katkı maddelerinin yüzde 100 tam tahıllı (yüzde 100 kepekli buğday, yüzde yüz kahverengi pirinç unu, vb.) olduğunu kontrol edin. Araştırmacılar, daha fazla tahıl ve daha az rafine edilmiş yemenin, obezite ve ilgili kronik hastalıklarla direkt ilişkili olduğunu belirtmekteler.

Tam tahıllı ekmek, B vitamini lif yönünden zengindir. Glisemik indeksi yükseltmeyen karbonhidrat içeriğinden dolayı sabah kahvaltısında gün boyu bize yetecek enerjiyi verir. 

5- Tarçınlı Kinoa tahıl

Yüksek şekerli ( karbonhidrat içerikli) tahıllar yerine kahvaltıda kinoa tercih edin. Kinoa, salatada ve akşam yemeği mezelerinde kullanılan yüksek proteinli bir tane olup, aynı zamanda sıcak bir tahıl seçeneği de sunmaktadır. Soya dışında, kinoa komple proteinin tek bitki kaynağıdır, yani gerekli amino asitlerin tümünü içermektedir. Bu yüzden vejetaryenler için özellikle iyi bir kahvaltı seçimidir. Sıcak bir kahvaltı ürünü olarak kinoa hazırlanırken badem sütü, tarçın ve kuru üzümler ilave ederek iyi bir lezzet oluşturabilirsiniz.

Kinoa, tahlıllara benzemekle birlikte aslında ıspanak ve pancar gibi bitkilere yakındır. 1 kilo kinoa 10 kilo etin besin değerine eşittir. Astronat gıdasının hammaddesi olarak bilinen kinoa, başta Süleymanpaşa Tekirdağ olmak üzere ülkemizde de üretilmektedir.

6- Yeterince kuruyemiş

Ceviz, fındık, badem veya fıstık başta olmak üzere omega 3 gibi doymuş yağ içeren kuruyemişler hem enerji ihtiyacımızı karşılayacak, hem de gün boyu tokluk hissi verecektir. Tabii ki, tüketilecek kuruyemiş toplamda bir avucu aşmamalıdır. Aksi halde obeziteye yol açabilir.  

DİĞER HABERLER