BESLENME

Yayın Tarihi: 31.12.2014 Çarşamba 11:13:00

Kahvaltının Bir Artısı Daha!

Kahvaltının Bir Artısı Daha!

Kahvaltı öğününün atlanmaması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, kahvaltının bir yararını daha ortaya çıkardı.

Birçok uzman özellikle okul çağındaki çocukların düzenli kahvaltı yapmaları gerektiğini önemle vurgulayarak, düzenli beslenmenin derslerdeki başarıyı artırdığını öne sürmekte. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı, kahvaltı yapılmaması durumunda, "Çocuklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara oranla her zaman matematik sınavlarında daha yüksek not aldığını gösteriyor. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar, obeziteye de yakalanmıyor." ifadesinde bulundu.

Öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu belirten Topalakçı, "Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır." Şeklinde konuştu.
Kahvaltıyı atlayan çocukların ilerleyen saatlerde daha yorgun, sinirli ve sabırsız olduğunu da vurgulayan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

"Bunlar da okulda problem yaşamalarına sebep olur. Sabah kahvaltısını düzenli yapan çocuklar ise bunun tersine, okulda daha enerjik, sinirli davranışlardan daha uzak ve uyumlu bir halde olurlar."


Etiketler ,

DİĞER HABERLER