BESLENME

Yayın Tarihi: 17.01.2018 Çarşamba 13:20:00

Kahve sektörünün liderinden milyonluk yatırım

Kahve sektörünün liderinden milyonluk yatırım

Gastrofest tarafından düzenlenen "Kahve ve Kafe İşletmeciliği" başlıklı toplantıda kahvenin bütün süreçleri konuşuldu.

Gastrofest tarafından düzenlenen "Kahve ve Kafe İşletmeciliği" başlıklı toplantıda "Türkiye'de Kahve Kültürünün Oluşumu", "Kahvenin Kategorilere Ayrılması", "Kalite ve Fiyatlandırma", "Tadım, Seçim, Saklama, Öğütme Süreçleri", "Kahvenin Dünyada ve Türkiye'de Tüketimdeki Yeri", "Türkiye'de Üçüncü Nesil Kahvecilik Serüveni" ve "Türkiye Yeme-İçme Sektöründe Kafelerin Yeri ve Geleceği" gibi başlıklar ele alındı.

500 milyon Euro’luk yatırım

Etkinlikte konuşmacı olan Nestlé Türkiye İçecekler Genel Müdürü Pınar Önel Bilsel, Nestlé’nin yatırımlarıyla ilgili bilgiler paylaştı;“Nestlé olarak dayanıklı, hava koşullarına dirençli, 130 milyon kahve fidesi dağıttık. Bu yıl 500 milyon Euro’luk yatırım planlarımız mevcut. Bu yatırımlar üretim için fide dağıtımı, üretim yapan ailelerin eğitilmesi, üretim sonucu çevreye verilen zararların azaltılması gibi konu başlıklarını kapsıyor.

"Haftada 3 fincan"

Nestlé Türkiye İçecekler Genel Müdürü Pınar Önel Bilsel, yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde ev dışı tüketim de dahil kahve tüketiminin hafta da 3 fincan olduğunu belirtti.

"Çiftlikler kapanıyor"

Tarım uygulamalarındaki sorunlardan bahseden Bilsel; "Yeni neslin tarıma devam etmiyor olması, çifliklerin kapanıyor olması sorunlarımızın başında geliyor. Ayrıca tarım alanlarında uygun tarım yapılması, doğru tarım etkinliklerinin uygulanması ve bunun için gerekli eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten baktığınız zaman, kahve çiftlikleri çok küçük ailelerin kendi düzenlerinde geliştirmeye çalıştıkları bir alan. Doğru tarım uygulamalar konusunda onların eğitilmesi gerekiyor. Bu konuda Nestlé ve Nescafé olarak bu eğitimleri tarım uzmanlarıyla, sivil toplum örgütleyle birlikte veriyoruz. Çiftliklerinde ürettikleri ürünleri sadece Nestlé’ye değil başka firmalara da tedarik edebiliyorlar. Yani toplam verimlilikteki artış özetle fidelerin ayrıştırılmasıyla alakalı değil elbette doğru tarım uygulmaları, bütün sürecin baştan sona doğru şekilde hayata geçirilmesiyle ilgili. Aynı şeyi fıstık için de yapıyoruz. Doğru tarım uygulamalarıyla Gaziantep'te verdiğimiz destekle çiftliklere, çiftçilere ciddi anlamda verimlilik sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Gıda Gündemi Özel Haber   /   Özlem İnci SESÜREN 

DİĞER HABERLER