BESLENME

Yayın Tarihi: 29.12.2015 Salı 12:15:53

Karşınızda kilo aldırmayan yılbaşı sofrası!

Karşınızda kilo aldırmayan yılbaşı sofrası!

Yılbaşı gecesi beslenmenizde dikkat edeceğiniz birkaç nokta, sizi kilo alımına karşı koruyacak. Detaylar haberimizde…

Öncelikle sofranızda çeşit çeşit salatalar bulunmalıdır. Yoğurtlu semizotu, enginar, beyaz lahana ya da renkli biberlerden yapılan mevsim salataları yılbaşı sofralarına çok yakışacaktır. Yılbaşı yemeğinde tokluk hissi oluşması hem de ertesi gün etkisinin ağır geçmemesi için özellikle salata tüketimi önemlidir.

Hindi eti, sofralarda kırmızı et yerine tercih edebilecek kolesterol bakımından kırmızı etten daha düşük bir besindir. Hindi etini sevmeyen kişilerin onun yerine balık, tavuk gibi beyaz et ağırlıklı beslenebilir. Balığı fırında pişirerek ve dereotları ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Tavuk parçalarına salataların içinde yer verilebilir; evde yapılmış taze soslarla lezzetlendirebilirsiniz.

Yılbaşı sofranızda kızartma, kavurma gibi ağır ve yağlı yiyecekler yerine taze peynir ve haşlanmış sebzelerle hazırlanmış ordövr tabağına yer verebilirsiniz. Pilav ve makarna yerine bunların salatalarına yer verilebilirsiniz. Yemeği süsleyecek ek besin tercihi domatesli bir bulgur pilavı olabilir. Sofrada yer alan mezelerden birer çatal olacak şekilde tadabilirsiniz. Bu porsiyon kontrolü sağlar ve kilo almadan geceyi bitirmenizi sağlar. Tercihen yoğurtlu ve krema sosu olmayan mezeler menüde yer almalıdır.

Yılbaşı gecesielbette tatlısız olmaz. Eğer tatlıyı seviyorsanız meyve veya sütle yapılmış olan tatlıları tercih edebilirsiniz. Sütlü ya da meyve tatlıları ağır şerbetli tatlılar yerine rahatlıkla tüketilir ve kilo sorunu yaratmaz.Ev yapımı ise ve içerisindeki şeker ve yağ miktarı belirlenmiş bir baklava varsa bundan da 2 dilim tüketebilirsiniz. Yine çikolatalı tatlılar yerine yılbaşının en güzel lezzeti kabak tatlısı tercih edilebilir.

İçki tüketilecekse rakı, viski, votka yerine kalorisi daha düşük olan şampanya, şarap ya da bira tercih edilmelidir. Yine alkol ün ertesi güne etkisi düşünülerek kadeh sınırlamasına dikkat edilmesi gerekir. Alkol yanında kuruyemiş de tüketilmek isteniyorsa yemekten bir, bir buçuk saat sonrasında en fazla bir avuç içi kadar karışık olarak olmalıdır. 2-3 ceviz, 5-6 badem, 5-6 fındık ve 1 avuca yakın kabak çekirdeği yılbaşı için yeterli miktarlardır.

Yemekten bir saat kadar sonra yine özellikle glisemik indeksi düşük meyvelerden seçilmiş bir meyve tabağı geceyi güzel bir şekilde kapatmamıza yardımcı olacaktır. 2 dilim ananas ve 1 muzun olduğu bir meyve tabağı hem mutluluk hormonu salımına hem de yorgunluk hissinin kaybolmasına katkıda bulunur.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER