BESLENME

Yayın Tarihi: 27.09.2017 Çarşamba 09:45:00

Kaşıntıya neden oluyor...

Kaşıntıya neden oluyor...

Su sağlıklı bir cilt için önemli olduğu kadar, genel sağlığımız açısından da son derece önemli.

Sindirim sisteminden, kan dolaşımına, besinlerin emiliminden, cildimize kadar birçok sistemin işleyişinde hayati önem taşıyan su, son derece vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri.

Yeterli miktarda su tüketimi yapılırsa, diğer organlar gibi cildide yeniden canlandırıyor.

Işıltılı, sağlıklı bir cilt için sahip olunacak tek şey su! Tüm kozmetik ürünlerinin, kremlerin yerini dolduran su cildimizi baştan yaratıyor.

Cilt kadar beden sağlığı içinde hayati bir rol üstlenen suyun önemi kendi sağlımız için çok önemli.

Acıbadem Ankara Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahar Öznur'un verdiği bilgiye göre, yeterli miktarda alınmayan su, cildin direncinin düşmesine, kuruluğa ve kırışıklığa neden oluyor.

Vücudu dış etkenlerden koruyan ve en önemli bariyer olan su, tırnağımızdan saçımıza kadar kalitesini arttırıyor.

Kadınların özel dönemi olan menopoz süreci içinde günlük miktarda alınan su hem semptomları azaltmada, hem de kaşıntı ve cilt kuruluğunun giderilmesine yardımcı oluyor.

Vücuttaki toksinlerin atılmasınada yardımcı olan su, vücudumuz için en önemli bariyer. Hiçbir sıvı içecek suyun yerini alamıyor. Diğer sıvı içecekler suyun aksine vücudumuza zararlı geliyor. Glisemik indeksi yüksek içecekler ise toksinleri arttırıyor ve akne gelişimini tetikliyor.

Dolayısıyla akne tedavisi içinde en çok su öneriliyor.

Ilık suyla duş alın

Dr. Bahar Öznur'un da dediği gibi 'Yapılan en önemli hatalardan birinin sıcak suyla duş almak'. Banyo ve duş süresinin 10 dakikayı geçmemesine özen göstermek gerekiyor. Uzun süren ve köpüklü duşlar cilt kuruluğu riskini arttırıyor.

DİĞER HABERLER