BESLENME

Yayın Tarihi: 30.01.2017 Pazartesi 10:23:31

Kuzu kapama bile yiyebilirsiniz ama...

Kuzu kapama bile yiyebilirsiniz ama...

Prof. Canan Karatay, “Gençliğinizin kıymetini bilin” diyor ve kilo vermek isteyenlere “karbonhidrat yerine yağ” önerisinde bulunuyor.

Karatay, “Yağ yemeyen kişiler karbonhidratlara saldırdı ve obezite tsunamisi ortaya çıktı. Tersine sağlıklı yağları yemediğimiz için hastalanıyoruz” dedi ve ekledi: Kalori hesabı yok. Doyana kadar besleneceğiz. Diyet yapmayacağız, sağlıklı yaşayacağız...
 
“En önemli öğün kahvaltıdır” vurgusu yapan Karatay kilo vermek isteyenlere tavsiyelerde bulunuyor:

“Kalori hesabı yok. Bol bol, doyuncaya kadar besleneceğiz. İlk yediğimiz öğün kahvaltıdır. Alerjiniz varsa baktırıyorsunuz. Normalde iki öğün yeniyor. Çünkü Karatay kahvaltısından sonra acıkmıyorsun. Ancak geçiş sürecinde öğlen acıkanlar listedeki besinlerden birini tercih edebilir. Kuzu kapama var mesela ama yanında pilav yok. 19.00- 20.00'dan sonra da hiçbir şey yenmeyecek. Bu kadar basit.”

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları neler?

Bol su içilecek, her gün en az 30 dakika yürünecek. Öğün arasında en az 4-5 saat geçirmeye dikkat edin. Şekersiz Türk kahvesi için. Çok faydalı. Yüksek antioksidan içeriyor. Acıktırmıyor. Akşam 20:00'den sonra hiçbir şey yenilmemeli.

Şekersiz yeşil çay içilebilir. Yemeklerinizi uzun süre düşük ısıda pişirin. Yemeklerinizde soğuk sıkım zeytinyağı ve saf tereyağı kullanın. Salatalarda soğuk sıkım zeytin yağı, keten tohumu yağı, limon, bol sirke ve sarımsak kullanın.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER