BESLENME

Yayın Tarihi: 13.06.2017 Salı 10:40:00

LYS öncesi bunlardan uzak durun!

LYS öncesi bunlardan uzak durun!

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sınavı öncesi İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yaman, doğru beslenme hakkında bilgi verdi.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) esnasında yaşanan stres ve motivasyon kaybının, alınacak besinlerle minimuma indirilebileceği belirlendi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yaman, doğru beslenmenin öğrencinin motivasyonu, zihinsel performansını ve stres seviyesinde belirleyici olduğunu belirterek,

“Beynin ana enerji kaynağı glikoz olduğu için sınav esnasında beynin enerji ihtiyacının sağlanması için doğru karbonhidrat türünün alınması oldukça önemlidir. Tam tahıllı ekmek, yulaf, kuru meyve vb. besinler tercih edilebilir. Kahve içerdiği kafein içeriğinden dolayı stres oluşturabilmekte. Bu neden tüketilmemesi gerekiyor” dedi.

Üniversite hayali kuran yaklaşık 2 milyon öğrencinin girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) geçtiğimiz hafta sonu yapılan iki oturum ile başladı. Sınav heyecanına bir de geç kalma stresi eklenince, öğrenciler ciddi bir baskı ile sınava giriyor. Aday öğrencilerin önünde iki sınav daha var. Bu sınavlarda stresi azaltıp, motivasyonu arttırmak için yiyeceklerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Bu konuda öğrencilere tavsiyeler,

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yaman'dan geldi. Yaman, zihinsel performansı maksimum seviyeye çıkarmak ve stresten uzak bir sınav geçirmek için öğrencilerin sınav öncesi doğru beslenmeye dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Daha başarılı bir sınav için nasıl beslenmeli?

Sabah kahvaltısının önemini hatırlatan Mustafa Yaman, “Beynin ana enerji kaynağı glikoz olduğu için sınav esnasında beynin enerji ihtiyacının sağlanması için doğru karbonhidrat türünün alınması oldukça önemlidir. Kan şekerini hızlıca yükseltip hızlı acıkmaya sebep olan basit karbonhidratlar yerine uzun süre tokluk sağlayan sağlıklı kompleks karbonhidratları tüketmek büyük önem taşımaktadır. Tam tahıllı ekmek, yulaf, kuru meyve vb. besinler tercih edilebilir.

Öğrencinin sınav süresince acıkması dikkat dağıtıcı bir unsur olabileceğinden ötürü sınav kahvaltısında yumurta, peynir gibi tok tutan besinlerin tüketilmesi daha iyi bir sınav performansına yardımcı olacaktır. Lif içeriği zengin olan taze sebzeler de tokluk hissine yardımcı olacağından ötürü kahvaltıda tüketilmelidir” dedi.

DİĞER HABERLER