BESLENME

Yayın Tarihi: 18.01.2018 Perşembe 06:30:00

Meyvenin yanında bu gıdaları tüketin

Meyvenin yanında bu gıdaları tüketin

Diyetisyen Salih Çavuşoğlu, diyabetlilerin meyve tüketimi konusunda dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Her besin grubunda olduğu gibi meyve tüketiminde de porsiyon miktarı önem taşıyor. Faydalı olduğu düşüncesinden hareketle tüketimi abartmamak gerekli. Dyt. Salih Çavuşoğlu, Gıda Gündemi’ne, özellikle diyabet hastalarının meyve tüketimiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Beslenme düzeninin kişiye özel olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, diyabetlilerin tek bir meyveyle kısıtlanamayacağını belirtirken, glisemik indeksi düşük meyvelerin güvenle tüketilebileceğine dikkat çekti.

Muzun yanında süt

Dyt. Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muz glisemik indeksi en yüksek olan meyvelerden biridir. Kuru meyvelerin glisemik indeksi yüksektir. Meyveler arasında elmanın ve havucun muza göre glisemik indeksi düşüktür. Diyabetli kişinin meyveyi yanında bir protein kaynağıyla birlikte tüketmesi faydalı olacaktır. Mesela muzun yanında süt tüketilebilir. Kefir olabilir, yoğurt olabilir. Meyvenin bir protein kaynağıyla birlikte tüketilmesi kan şekerini dengeleyecektir. Türkiye’de kefire maalesef hak ettiği değer verilmiyor, tüketim alışkanlığı yaygın değil. Kefir tüketimi artırılmalıdır.”

Gıda Gündemi Özel Haber / Hande Pusat

DİĞER HABERLER