BESLENME

Yayın Tarihi: 26.04.2016 Salı 14:03:35

Nestlé 150. yılını kutluyor

Nestlé 150. yılını kutluyor

Nestlé Türkiye ,Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliğiyle başlattığı “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” programıyla kamuoyunda beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

3 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek program kapsamında uzmanlar ile 10 ilde bilgilendirme toplantıları düzenlenecek. 
Uzmanlar, program kapsamında 150 bin kişiyle beslenme, fiziksel aktivite, ruh ve zihin sağlığı konularında önerilerini ve deneyimlerini paylaşacaklar.

Dünyanın lider “Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam” şirketi Nestlé, dünyadaki kuruluşunun 150. yılında Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliğiyle, Türkiye’de 10 ili kapsayan “İyi Beslen Mutlu Yaşa Sohbetleri” programını başlattı. Üç yıl devam edecek programın ilk yılında, 150 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor. Nestlé Türkiye’nin program kapsamında işbirliği yaptığı uzmanlar; Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı ve Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul temsilcisi Prof. Dr. Murat Baş, İyi Yaşam Danışmanı Elvan Demirkan, Serbest Dalış Dünya Rekortmeni ve Diyetisyen Şahika Ercümen ve Spor Eğitmeni Murat Bür, etkinliklerde konuşmacı olarak yer alacaklar. Konuşmacılar, “İyi Beslen, Mutlu Yaşa Sohbetleri” programı kapsamında 10 ilde 25 farklı lokasyonda gerçekleştirilecek etkinliklerde uzmanlık alanlarındaki deneyimlerini ve önerilerini halk ile paylaşacaklar, Nestlé Türkiye’nin beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında kamuoyunda farkındalık yaratma çalışmalarına katkı sağlayacaklar. 

Nestlé Türkiye, şirketin 150.yılı vesilesiyle başlattığı “İyi Beslen,Mutlu Yaşa” programını tanıtmak üzere Nestlé Türkiye CEO’su Félix Allemann’ın ev sahipliğinde, Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur’un ve uzmanların katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Nestlé CEO‘su Félix Allemann, Henri Nestlé’nin 1866 yılında İsviçre’nin Vevey kasabasında prematüre bir bebeğin anne sütü ile beslenemediğini öğrenip ‘farine lactée’ adında ilk süt bazlı bebek mamasını geliştirmesi ve bebeğin yaşamını kurtarmasıyla Nestlé’nin öyküsünün başladığını söyledi. Şirketin 150 yıllık beslenme, sağlık ve iyi yaşam yolculuğunun ilk günkü heyecanla devam ettiğini belirten Allemann sözlerine şöyle devam etti: “Nestlé olarak faaliyet gösterdiğimiz 189 ülkede her gün ürünlerimizle 1 milyar’ın üzerinde kişiye ulaşıyoruz. Dünyanın en büyük AR-GE ağına sahip olan Nestlé’nin Ar-GE çalışmalarına yılda 1.7 milyar dolar yatırım yapıyor. Nestlé’nin AR-GE ağında 5,000 bilim adamı çalışıyor. Her yıl 300‘ü aşkın bilimsel yayın yayınlanıyor ve 80 yeni patent alınıyor , gıda ve beslenme alanında geleceğe ışık tutacak araştırmalar gerçekleştiriyor. Nestlé olarak amacımız daha lezzetli ve daha sağlıklı yiyecek ve içecekler sunarak, hayatın her evresinde insanların iyi beslenmesine ve mutlu yaşamasına katkıda bulunmak.”

Dünyanın lider gıda şirketi olan Nestlé’nin beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında farkındalığı artırmaya öncelik verdiğini belirten Allemann, şirket olarak bireylerin doğru tercihleri yaparak daha mutlu bir yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olmayı amaçladıklarını ifade etti. Allemann sözlerine şöyle devam etti: “Tüketicilerimizin bilinçli seçimler yapmalarını desteklemek için ürün paketlerimizde porsiyon bilgisinin de dahil olduğu geniş kapsamlı beslenme bilgisine yer veriyoruz. Buna ek olarak “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” isimli dijital platformumuz ve sosyal sorumluluk projelerimiz aracılığıyla beslenme, sağlık ve iyi yaşam alanlarında faydalı bilgiler sağlıyoruz. Toplum için paylaşılan değer yaratmak üzere uzmanlar, akademisyenler, kamu kuruluşları ve STK’larla işbirlikleri gerçekleştiriyoruz.”

Nestlé’nin dünyadaki 150. Yılının kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen ve Türkiye’de 10 ili kapsayan “İyi Beslen, Mutlu Yaşa Sohbetleri” programı hakkında bilgi veren Nestlé Türkiye CEO’su Félix Allemann, yerele belediyeler ile işbirliğinde gerçekleştirilecek etkinliklerin, Nestlé’nin çoklu –üretim tesisi ve su fabrikalarının bulunduğu Bursa ilinden başlayacağını ifade etti. Allemann, “İyi Beslen, Mutlu Yaşa Sohbetleri” programının Bursa’dan sonra İzmir, Antalya, Ankara, Trabzon, Samsun, Kayseri Adana, Gaziantep ve İstanbul’da halkla buluşacağını belirterek şöyle konuştu:”Programı bu yıl Türkiye’de diyetisyenlik mesleğinin 50. yılını kutlayan ve toplumun bilinçlendirilmesi konusunda bizimle aynı amacı taşıyan Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İlk yılında 3 milyon TL’lik bir yatırımla gerçekleştirdiğimiz programın bu yıl içinde 150 bin kişiye ulaşmasını hedefliyoruz. 3 yıl sürecek programın sonunda da hedefimiz 500 bin kişiye ulaşmak. “ 150. yılımızda bu programla halkımızı bulundukları yerde uzmanlarla birlikte ziyaret ederek, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, ruh ve zihin sağlığı ile ilgili merak ettikleri bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlamak istedik. Uzmanlarımız 1, 5 saat boyunca dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin nasıl günlük hayatın bir parçası olacağı , günlük stresle nasıl başedilebileceği, rahat bir uyku için ne yapılması gerektiği, nefesin nasıl düzenlenmesi gerektiği yani kısaca; iyi yaşam için neler yapılabileceğini paylaşacaklar. Ayrıca katılımcıların vücut kompozisyon ve vücut kütle indeksi ölçümleri yapılacak. Buradaki aktivitelerimizi dijital platformalardan da geniş kitlelere ulaştıracağız.”

Nestlé’nin “İyi Beslen Mutlu Yaşa” programında işbirliği yaptığı Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur ise basın toplantısında yaptığı konuşmada bu yıl Türkiye’nin ilk diyetisyenlerinin mezun olarak iş yaşamına atılmalarının 50. yılını kutladıklarını belirterek şöyle konuştu:“Türkiye Diyetisyenler Derneği olarak, toplumun beslenme, sağlık ve yaşam kalitesi ile ilgili farkındalığının artmasına katkıda bulunmak bizim asli görevimiz. Bireylerin bu anlamda bir yaşam tarzı benimsemeleri ancak yeterli ve dengeli beslenme bilincinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesiyle mümkün. Bu program ile Türk toplumunun beslenme, sağlık ve yaşam kalitesi ile ilgili farkındalığının artmasına katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz.”


[ucluhaber]
Etiketler nestle, 150.yıl,

DİĞER HABERLER