BESLENME

Yayın Tarihi: 27.10.2016 Perşembe 13:06:34

Nestlé “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” Programı kapsamında Trabzonlularla buluşuyor

Nestlé “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” Programı kapsamında Trabzonlularla buluşuyor

Nestlé Türkiye, Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliğiyle başlattığı “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” programıyla kamuoyunda beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Toplamda 3 milyon TL yatırımla gerçekleştirilen program 11 ili kapsıyor. Uzmanlar, 30 Ekim tarihinde Forum Trabzon AVM’de beslenme, fiziksel aktivite, ruh ve zihin sağlığı konularında önerilerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.
 
Dünyanın lider “Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam” şirketi Nestlé’nin, dünyadaki kuruluşunun 150. yılında Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliğiyle gerçekleştirdiği “İyi Beslen Mutlu Yaşa Sohbetleri” programı kapsamında uzmanlar 30 Ekim tarihinde Forum Trabzon AMV’de katılımcılarla buluşacak.
 
Nestlé Türkiye’nin program kapsamında işbirliği yaptığı uzmanlar; Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı ve Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul temsilcisi Prof. Dr. Murat Baş, Yaşam Danışmanı Elvan Demirkan ve Serbest Dalış Dünya Rekortmeni ve Diyetisyen Şahika Ercümen Trabzon etkinliğinde konuşmacı olarak yer alacaklar. “İyi Beslen, Mutlu Yaşa Sohbetleri” kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte uzmanlık alanlarındaki deneyimlerini ve önerilerini Trabzonlularla paylaşacaklar.
 
“İyi Beslen, Mutlu Yaşa” programının Trabzon ayağı öncesinde Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu’nun ev sahipliğinde bir basın buluşması düzenlendi.
 
“Hergün 1 milyarın üzerinde kişiye daha sağlıklı ve daha lezzetli ürünler sunuyoruz”

Sungu, Henri Nestlé’nin 1866 yılında İsviçre’nin Vevey kasabasında prematüre bir bebeğin anne sütü ile beslenemediğini öğrenip ‘farine lactée’ adında ilk süt bazlı bebek mamasını geliştirmesi ve bebeğin yaşamını kurtarmasıyla Nestlé’nin öyküsünün başladığını söyledi. Şirketin 150 yıllık beslenme, sağlık ve iyi yaşam yolculuğunun ilk günkü heyecanla devam ettiğini belirten Sungu sözlerine şöyle devam etti: “Nestlé olarak faaliyet gösterdiğimiz189 ülkede her gün ürünlerimizle 1 milyarın üzerinde kişiye ulaşıyoruz. Dünyanın en büyük AR-GE ağına sahip olan Nestlé’nin Ar-GE çalışmalarına yılda 1.7 milyar dolar yatırım yapıyor.
 
Nestlé’nin AR-GE ağında 5,000 bilim adamı çalışıyor. Her yıl 300‘ü aşkın bilimsel yayın yayınlanıyor ve 80 yeni patent alınıyor, gıda ve beslenme alanında geleceğe ışık tutacak araştırmalar gerçekleştiriyor. Nestlé olarak amacımız daha lezzetli ve daha sağlıklı yiyecek ve içecekler sunarak, hayatın her evresinde insanların iyi beslenmesine ve mutlu yaşamasına katkıda bulunmak.”
 
“Önceliğimiz mutlu bir yaşam için doğru beslenme bilinci oluşturmak”
 
Dünyanın lider gıda şirketi olan Nestlé’nin beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında farkındalığı artırmaya öncelik verdiğini belirten Sungu, şirket olarak bireylerin doğru tercihleri yaparak daha mutlu bir yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olmayı amaçladıklarını ifade etti. Sungu sözlerine şöyle devam etti: “Tüketicilerimizin bilinçli seçimler yapmalarını desteklemek için ürün paketlerimizde porsiyon bilgisinin de dahil olduğu geniş kapsamlı beslenme bilgisine yer veriyoruz. Buna ek olarak “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” isimli dijital platformumuz ve sosyal sorumluluk projelerimiz aracılığıyla beslenme, sağlık ve iyi yaşam alanlarında faydalı bilgiler sağlıyoruz. Toplum için paylaşılan değer yaratmak üzere uzmanlar, akademisyenler, kamu kuruluşları ve STK’larla işbirlikleri gerçekleştiriyoruz.”
 
“İyi Beslen Mutlu Yaşa” Programı 3 yılda 500 bin kişiye ulaşacak
 
Nestlé’nin dünyadaki 150. Yılının kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen ve Türkiye’de 11 ili kapsayan “İyi Beslen, Mutlu Yaşa Sohbetleri” programı hakkında bilgi veren Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, halk eğitim merkezleriyle işbirliğinde gerçekleştirilen etkinliklerin, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Konya, Adana ve İstanbul'da halkla buluştuğunu belirterek şöyle konuştu: ”Programı bu yıl Türkiye’de diyetisyenlik mesleğinin 50. yılını kutlayan ve toplumun bilinçlendirilmesi konusunda bizimle aynı amacı taşıyan Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İlk yılında 3 milyon TL’lik bir yatırımla gerçekleştirdiğimiz programın bu yıl içinde 150 bin kişiye ulaşmasını hedefliyoruz. 3 yıl sürecek programın sonunda da hedefimiz 500 bin kişiye ulaşmak. “150. yılımızda bu programla halkımızı bulundukları yerde uzmanlarla birlikte ziyaret ederek, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, ruh ve zihin sağlığı ile ilgili merak ettikleri bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlamak istedik. Uzmanlarımız 2 saat boyunca dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin nasıl günlük hayatın bir parçası olacağı, günlük stresle nasıl baş edilebileceği, rahat bir uyku için ne yapılması gerektiği, nefesin nasıl düzenlenmesi gerektiği yani kısaca; iyi yaşam için neler yapılabileceğini paylaşıyorlar. Ayrıca katılımcıların vücut kompozisyon ve vücut kütle indeksi ölçümleri yapılacak. Buradaki aktivitelerimizi dijital platformlardan da geniş kitlelere ulaştıracağız.”
 
“Yatırımlar devam edecek”
 
Nestlé’nin Türkiye’deki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Sungu, şirketin 100 yılı aşkın süredir Türkiye gıda sektöründe faaliyet gösterdiğinin altını çizdi ve şunları söyledi:“Türkiye’deki en köklü şirketlerden biri olmaktan gurur duyuyoruz. İlk satış ofisimizi 1909 yılında Karaköy’de açtık, ilk fabrikamızı 1927 yılında Feriköy’de kurduk. Bugün, Türkiye’deki üretim merkezlerimizde sadece yerel pazara yönelik üretim yapmakla kalmıyor, aynı zamanda 40’a yakın ülkeye ihracat da yapıyoruz. Türkiye’de, 3.800 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz.Türkiye’de dolaylı olarak istihdam yarattığımız kişi sayısı ise 7.000’in üzerinde. Son 8 yılda, Türkiye’ye 500 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık ve bu yatırımı 2020 yılına kadar ikiye katlayacağız.”
 
“Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın temeli, dengedir”
 
Nestlé’nin “İyi Beslen Mutlu Yaşa” programında işbirliği yaptığı Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur ise basın toplantısında yaptığı konuşmada bu yıl Türkiye’nin ilk diyetisyenlerinin mezun olarak iş yaşamına atılmalarının 50. yılını kutladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye Diyetisyenler Derneği olarak, toplumun beslenme, sağlık ve yaşam kalitesi ile ilgili farkındalığının artmasına katkıda bulunmak bizim asli görevimiz. Bireylerin bu anlamda bir yaşam tarzı benimsemeleri ancak yeterli ve dengeli beslenme bilincinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesiyle mümkün. Bu program ile Türk toplumunun beslenme, sağlık ve yaşam kalitesi ile ilgili farkındalığının artmasına katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz.”

Etkinliklerin geri kalan kısmı Trabzon'un ardından 5-6 Kasım'da Samsun'da, 12 Kasım'da Bursa'da ve 13 Kasım'da Eskişehir'de gerçekleşecek.

DİĞER HABERLER