BESLENME

Yayın Tarihi: 20.06.2018 Çarşamba 09:40:00

Obeziteye neden olduğu ortaya çıktı

Obeziteye neden olduğu ortaya çıktı

Türkiye'de obezitenin en fazla İç Anadolu Bölgesi'nde görüldüğünü belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, “Teknolojik bağımlılık obezite ihtimalini artırıyor" uyarısında bulundu.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, obezitenin en fazla İç Anadolu Bölgesi’nde görüldüğünü ve teknolojiye bağlı olarak yaşamanın obezite ihtimalini arttırdığını söyledi. Obezitede en sık görülenin ise beslenme bozukluğu olduğunu belirten Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, “Obezite kelime anlamıyla beraber vücutta aşırı yağ birikmesi anlamına gelir. Vücudumuzda belirli oranlarda yağ bulunabiliyor.

Erkekler için yüzde 15 bayanlar için ise yüzde 25 oranında toplam vücut ağırlığımızın yüzde 15 veya yüzde 25 yağ bulunması normaldir.

Erkeklerde yüzde 25 yüzde 30’un üzerinde yağ oranı çıktığı zaman artık kiloluyuz yani obeziteyiz anlamına geliyor. Türk toplumunda obezite yüzde 32’dir. En fazla İç Anadolu Bölgesinde gözükmektedir.

Biraz daha gelişmiş bölgelerde obezite oranı biraz daha fazladır. Çünkü hareketsiz hayat, teknolojiye bağlı olarak yaşamak aşırı hızlı ve düzensiz beslenmek obezite ihtimalini biraz daha arttırmaktadır. Obezite çocukluktan itibaren genetik yatkınlığa bağlı olarak oluşabiliyor. En sık görülen ise beslenme bozukluklarıdır” dedi.

Obezitenin kriterleri nelerdir?

Kimlerin obez olarak değerlendirildiği konusunda bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, vücut kitle endeksinin 35’in üzerinde olduğu takdirde insan sağlığının tehlike de olduğunu belirtti. Op. Dr. Mehmet Ali Deneme, “Dünya Sağlık Örgütü vücut kitle endeksi diye bir hesaplama ortaya koymuştur. Vücudumuzdaki ağırlığımızı kilogram cinsinden ağırlığımızın vücudumuzun metre cinsinden karesine böldüğümüzde elde ettiğimiz değerdir.

Örnek olarak 100 kiloyuz. Boyumuzda 1.70’tir. 100’ü 1,7’nin karesine böldüğümüzde değer bizim vücut kitle endeksimizi belirliyor. Bu değer 18’in altındaysa, zayıf olarak değerlendiriyoruz. 18-22,5 arasında ise normal kilolu olarak değerlendiriyoruz. 22,5-30 arasında ise hafif kilolu, 30’un üzerinde isek artık kilolu olarak değerlendiriyoruz. Vücut kitlen endeksimiz 35’in üzerinde ise artık sağlığımızın tehlikede olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

DİĞER HABERLER