BESLENME

Yayın Tarihi: 13.05.2017 Cumartesi 06:41:01

Oruç tutarken bu hataya düşmeyin

Oruç tutarken bu hataya düşmeyin

Ramazan ayına sayılı günler kala,Diyetisyen Nil Şahin, oruç tutarken kahvaltı yerine geçecek olan sahur yapmanın önemine dikkat çekti.

Ramazan ayında beslenme düzeninde meydana gelecek değişikliklerden metabolizmanın olumsuz etkilenmemesi için Diyetisyen Nil Şahin uyarılarda bulundu.

Oruçta, sahur öğünü normal beslenme sistemindeki kahvaltı kadar önemlidir. Sahura mutlaka kalkmalı ve dengeli ve zengin bir sahur kahvaltısı yapmalısınız.

3-4 dilim peynir + 3-4 dilim tam tahıl ekmeği + küçük bir avuç ceviz, badem gibi kuru yemiş + bol domates salatalık gibi çiğ sebze + 1-2 porsiyon taze meyve dengeli bir sahur kahvaltısını oluşturur.

Denge kurun

İftar öğününde denge kurmak için; 1. grup yemek; et veya etli sebze yemekleri + 2. grup yemek; ekmek grubu yiyecekler; ekmek, pilav, makarna, patates, mısır + 3. grup yemek süt-yoğurt grubu (ayran, cacık, yoğurt olabileceği gibi iftarın üzerine sütlü kahve ile karıştırarak sütlü kahve olarak da içebilirsiniz) + 4. grup yiyecekler zeytinyağlı sebze yemekleri, salata ve çiğ sebze (az zeytin yağı ilave edilmiş salatadan en az bir avuç yemeniz gerekir, enerji içermediği için daha fazla, istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.) + 5. grup yiyecek olarak da yemeğin üzerine tüketilecek Ramazan tatlıları veya meyve.

Gece yatmadan önce küçük bir ara öğün olsun

İftardan sonra yatmadan önce küçük sağlıklı bir atıştırma, 3. öğün görevini görür. Bu atıştırmalar; taze mevsim meyvesi veya kuru meyveler ile birlikte ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler olsun. Peynir + ekmekle küçük bir sandviç veya süt, yoğurt grubu yiyecek yanında meyve ilavesi de tok tutan enerji veren atıştırmalıklardır.

Oruçluyken gün içinde minimum hareket olsun

Ramazan’da oruçluyken aç ve susuz olduğunuz için, gün içinde minumum hareket edin. İftar sonrası açık havada kısa, orta tempolu bir yürüyüş metabolizmanızı canlı tutar.
 

DİĞER HABERLER