BESLENME

Yayın Tarihi: 04.01.2015 Pazar 10:00:00

Öyle Bir Özelliği Var ki...

Öyle Bir Özelliği Var ki...

Beyaz mısırı, sarı mısırı gördünüz. Peki ya siyah mısırı?

Buğdaygiller familyasından olan mısır, bir yıllık otsu bitki olmakla beraber yetiştirildiği bölge koşullarına göre boyu 3 metrelere kadar çıkmaktadır. Ana yurdu Güney Amerika olan mısırın, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirildiği ve oradan da, Afrika anakarasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiği ve dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır.

Mısırın yetiştiriciliği için Türkiye’nin iklimi oldukça uygun olduğundan geniş bir alanda yetiştirilmektedir. Mısır koçanlarının olgunlaşması ile toplanır, kurutulur ve bundan da nişasta veya yağı elde edilir. Mısır püskülleri ise Haziran veya Temmuz ayalarında toplanarak gölgede kurutulur ve özel kapalı kaplarda muhafaza edilmektedir.

Mısırın kullanıldığı alanlara bakacak olursa;

- Yemeklerimizde kullandığımız sıvı bitkisel yağların yapımında,

- Hayvanlar için yem sanayisinde,

- Tanelerinden un elde edilerek endüstride kullanılmaktadır.

Uzmanlar, mısırın idrar söktürücü özelliğini vurgulamaktadır. Bedeni güçlendirici bir tonik olarak da bilinen mısır, romatizma tedavisine de yardımcıdır.Yukarıdaki resminden de gördüğünüz üzere siyah mısır, tükettiğimiz sarı renkli mısırdan farklıdır. Bu mısır türünün dünyada sadece Kuzey Meksika ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle Arizona ve Yeni Meksika eyaletlerinde yetiştiği bilinmektedir.

Siyah mısırın, beyaz ve sarı mısırdan üstün olan bir özelliği ise; yüzde 20 daha fazla protein içermesi.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER