BESLENME

Yayın Tarihi: 28.12.2017 Perşembe 09:15:00

Regl döneminde tüketmeyin!

Regl döneminde tüketmeyin!

Diyetisyen Melek Gül Haliloğlu, regl döneminde şişkinlik ve tatlı kriziyle başa çıkmanın yollarını anlattı.

Duygusal değişimlerin sıklıkla yaşandığı regl döneminde, tatlı krizlerinizle başa çıkamıyor musunuz? Şişkinlik hissi yüzünden mutsuz mu oluyorsunuz? Peki bu sorunlarla neden karşı karşıya kaldığınızı biliyor musunuz?

Diyetisyen Melek Gül Haliloğlu, regl döneminde şişkinlik ve tatlı krizleriyle başa çıkmanın yollarını CMR Medya’ya anlattı.

Regl döneminde metabolik hızın yüksek olduğundan dolayı vücudun her zamankinden daha fazla enerji harcadığını belirten Haliloğlu; “Bu dönemde enerji yakımının artmasıyla beraber ihtiyaçlar da artış gösteriyor. Demir içerikli besinler kırmızı et, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli. Yeşil yapraklı sebzeler adet sancılarını azaltma konusunda da etkiye sahiptir.” ifadelerini kullandı.

"Ödem artışına sebep oluyor"

Haliloğlu, regl döneminde tatlı tüketiminin ödem artışına sebep olduğunu ve aynı zamanda adet sendromlarını da artırabildiğini belirtti ve tatlı tüketiminin kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Neden şeker tüketme isteği artıyor?

"Metabolik hızın artmasıyla beraber enerji yakımı da artış gösterir. Vücutta demir kaybı meydana gelir ve kan şekeri dengesinde bir dalgalanma söz konusu olur. Bütün bu biyolojik olayların sonucu bize tatlı isteğini olarak geri döner."

Nasıl başa çıkarım?

Tatlı krizlerinde, şeker oranı diğer meyvelere göre daha yüksek olan muz, hurma gibi meyveler tercih edilmesi gerektiğini önemle vurgulayan Haliloğlu;“Hamurlu ve şerbetli tatlılara yüklenmek, şeker dengesini bozacağı için hem ödem sorunu ortaya çıkar hem de genel metabolik anlamda sıkıntılar meydana gelir. Bu noktada porsiyon kontrolü önemli bir detaydır.” dedi.

Serotonin şart

Ruh halinde dalgalanmaların yaşandığı bu dönemde serotonin hormonu içeren besinleri tüketmek gerekiyor. Diyetisyen Haliloğlu, bu noktada muz tüketilmesini ve porsiyon kontrolü sağlanması şartıyla salata da tüketilebileceğini ekledi.


Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER