BESLENME

Yayın Tarihi: 13.12.2017 Çarşamba 13:10:00

Renkler gıda tercihlerini nasıl etkiliyor?

Renkler gıda tercihlerini nasıl etkiliyor?

Uzm. Dyt. Duygu Çalışkan Oktay, gıda tercihlerini etkileyen faktörler arasında renklerin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

İnsan psikolojisinde oldukça etkili olan renkler, gıda tercihlerinizi nasıl etkiliyor?

Psikolojiyi etkileyen faktörler arasında renkler de yer alıyor. Renkler sadece duygulara değil yeme alışkanlıklarına da etki ediyor.

Uzm. Dyt Duygu Çalışkan Oktay, CMR Medya’ya konuyla ilgili bilinmeyenleri anlattı.“Bir besinin tüketimini görünüşü, rengi, kokusu, yapısı, tadı etkiler. Yapılan araştırmalarda gıda renklerinin veya kullanılan malzeme renklerinin besin seçimlerini, tüketim miktarlarını ve kişilerin tat algılama eşiklerini etkileyebildiği gözlenmiştir.”

“Kırmızı renkli besinler acı algılama eşiğini düşürüyor”

Uzm. Dyt Oktay, bir araştırmada yeşil renkli besinlerin ekşi tadın algılanmasını düşürürken, tatlı tadın algılanmasını yükselttiğini belirtti ve şu şekilde devam etti;

“Sarı renkli besinler ise hem ekşi hem de tatlı tadı algılama eşiğini düşürürken kırmızı renkli besinler ise acı algılama eşiğini düşürmüştür. Psikolojik açıdan renklerin temel tatların algılanmasındaki değişikliklerle ilişkilendirilebileceği sonucuna varılmıştır.  Buna karşın tuzlu tadın hissedilmesinde renklerin bir etkisi bulunmamıştır. Bunun da nedeninin tuzun belli bir besin rengi ile ilişkilendirilmemesidir."

“Tabak renkleri tüketim tercihlerini etkiliyor”

“Appetite” dergisinin 2012 yılında yayınlanan bir haberinde kırmızı etiketli bardaktan içilen içeceklerin mavi bardaklara göre daha az içildiği, kırmızı tabaklarda sunulan atıştırmalıkların (ara öğünün) ise mavi veya beyaz tabaktakilerine göre daha az tüketildiği görülmüştür.

Gida Gündemi Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren 

DİĞER HABERLER