BESLENME

Yayın Tarihi: 06.06.2016 Pazartesi 11:53:54

Sağlık Bakanlığı’ndan ramazan uyarısı

Sağlık Bakanlığı’ndan ramazan uyarısı

Sağlık Bakanlığı'ndan ramazan ayında beslenme uyarıları yapıldı.

Yeterli ve dengeli beslenmenin devam edebilmesi için oruç tutulmayan saatlerde 3 öğünün tamamlanması ve sahur yemeğinin kesinlikle atlanılmaması gerektiğine dikkat çekildi. Sahur öğününün atlanıldığı taktirde 17 saat aç kalma süresinin 20 saate ulaştığını ve bu sürenin kan şekerinin çok erken saatlerde düşmesine neden olduğu vurgulandı.

Sahurda ağır yemekler tüketildiği takdirde gece metabolizma hızının düşmesiyle kilo alma riskinin arttığı belirtilerek, yemekte süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmek gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı veya çorba, zeytinyağlı yiyecekler gibi hafif yemeklerden oluşması gerektiği uyarıları yapıldı.
Aşırı acıkma problemi yaşayanların ise nohut, mercimek, kuru fasulye gibi kuru bakliyatları tüketmesi ve tuzlu, ağır yemekler ve hamur işlerinden uzak durmaları istendi.

İftar ve sahur arasında en az 12 bardak su içilmesi gerektiği vurgulandı.

Bakanlığın uyarılarında şunlara da dikkat çekildi,                       
"İftara, peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine, sütlaç, güllaç, muhallebi gibi sütlü tatlıları veya meyve tatlıları tercih edin.
Susama hissi duymasanız bile iftar ve sahur arasında sık sık su için. Suya ek olarak kafein içeren içecekler yerine de süt, ayran, sade soda, taze sıkılmış meyve-sebze suları, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edebilirsiniz. Özellikle ızgara, haşlama, fırında buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekleri tercih edin. İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olacaktır."
 

DİĞER HABERLER