BESLENME

Yayın Tarihi: 01.11.2017 Çarşamba 08:55:00

Sağlıklı bir cilt için bunları tüketin

Sağlıklı bir cilt için bunları tüketin

Uzman Diyetisyen Özlem Tay, sağlıklı cilt için sebze ve meyvenin önemini belitti.

Sağlıklı cilt için doğru beslenme kuralları ve cilde ışıltı katan besinler hakkında bilgi veren Uzman Diyetisyen Özlem Tay, sağlıklı cilt için sebze ve meyvenin bol tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Uzman Diyetisyen Özlem Tay, sağlıklı cilt için doğru beslenme kuralları ve cilde ışıltı katan besinler hakkında bilgi verdi.

Parlak ve ışıltılı bir cildin anahtarı, sağlıklı bir beden ve doğru beslenme kurallarında saklı olduğunu ifade eden Tay, dengeli beslenme alışkanlığı ile cildin gençlik ve güzelliğinin uzun yıllar boyunca korumanın mümkün olabileceğini belirtti.

Gergin bir cilt için vitamin eksikliğinden korunması tavsiyesinde bulunan Tay, "Vitaminlerin antioksidan etkileri, özellikle doğru beslenme ile vücuda alındığında cilde oldukça yarar sağlar. Cilt sağlığı, kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynar. A, C, D, E vitaminlerinin eksikliği ise; cildin cansız, kuru veya fazla yağlı olmasına neden olur." dedi.

Cildin yaşlanmasını geciktirmesinde vitamin ve besin kaynaklarının önemine dikkat çeken Tay, cildin yaşlanmasını geciktirici vitaminleri şöyle sıraladı:

"A vitamini ve beta karotenler: Yaşlanmayı geciktirici etkileri için kullanılır. Sarı, turuncu ve yeşil renkli sebzeler, yumurta akı, ciğer, doğal tereyağı ve balık yağlarında bulunur. B vitamini: B vitamini türü olan niasin (B3 vitamini) akne tedavisinde kullanılır. Tavuk, balık, şamfıstığı, hindi ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. C vitamini: İyi bir antioksidan vitaminidir. Yara tedavisi üzerinde etkilidir. Yüzeysel olarak ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, cilt yanıklarının tedavisinde kullanılır. Limon, greyfurt, portakal, çilek, kivi, frenküzümü ve kuşburnu gibi meyveler; lahana, domates, karnabahar, kırmızı biber ve yeşil biber gibi sebzeler C vitamini açısından zengindir. E vitamini: İyi bir antioksidandır. Yüzeysel olarak uygulandığında cildin nemlenmesine yardımcı olur. Yumuşaklık ve pürüzsüzlük sağlar."

Besin kaynaklarının önemine de değinen Tay, "Maydanoz, ısırgan otu: İçerdiği antioksidan ve C vitamini içeriğinin etkisiyle cildin genç kalmasını ve sıkılaşmasını sağlar. Papatya: Yara iyileştirici özelliği bulunur. Ginseng: Dolaşım problemlerine iyi gelir ve hücre içi metabolizmayı geliştirdiğinden, cilt için iyi bir tonik etkisi oluşturur. Cildi gençleştirir. Kekik: Sakinleştirici, antiseptik ve dezenfektan özellikleri vardır. Kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Kavun: İçerdiği beta karoten sayesinde, kollajen hasarını en aza indirerek kırışıklıklara ve lekelere engel olur. Haftada 3 kez bir iki dilim kavun tüketimi, cildin pul pul dökülmesini engeller. Brokoli:  A ve C vitamini içerir. Cilt kanseriyle savaşan moleküllere de sahiptir. Cildin elastikiyetini korur, çürükleri önler ve aynı zamanda akne tedavisine yardımcıdır. Havuç: A vitamini öncüsü olan beta karoten deposudur. Havuç ve turuncu renkli sebzeler, güneş koruması sağlar. Cilde elastikiyet kazandırır ve kurumayı önler." ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER