BESLENME

Yayın Tarihi: 07.11.2017 Salı 13:00:00

Sık seyahat edenlere beslenme uyarısı

Sık seyahat edenlere beslenme uyarısı

Diyetisyen Deniz Tığlı, sık sık seyahat edenlerin seyahat öncesi probiyotik takviyesi alması gerektiğini bildirdi.

Çok seyahat eden kişilerin düzensiz beslendiğini ifade eden Özel FBM Tıp Merkezi Uzman Diyetisyeni Deniz Tığlı, "Seyahatler esnasında uzun yol, hava değişimi sebebi ile vücudumuz bir takım tepkiler verebilir. İlk ve bireyi en rahatsız eden tepki ise sindirim, özellikle bağırsak sistemimizde oluşur.

Seyahat sebebiyle vücutta gerçekleşen bu olumsuz değişimleri en aza indirgemek için bağırsaklara destek verilmeli. Bunu da en güzel şekilde probiyotik takviyesi ile sağlarız" dedi.

Probiyotikten zengin yiyeceklere ise başta kefir, ev yapımı yoğurt ve turşu örneklerini veren Tığlı, "Günlük beslenmemizde probiyotikleri yani bağırsakta olması gereken faydalı bakterileri yeteri kadar alamayabiliyoruz.

Eğer beslenmenizde yetersizlik de hissediyorsanız mutlaka takviye olarak da probiyotik kullanılıp desteklenmeli. Probiyotikler için sindirim sistemini çalıştırmanın yanı sıra bağışıklığı güçlendirici etkisi de bulunmaktadır" diye konuştu.

Tığlı, sık seyahat edenler için ödem oluşması sebebiyle seyahat günlerine yakın günlerde tuz ve sodyumu yüksek gıdaları sınırlamaya dikkat edilmesini önererek, seyahat günlerinde su tüketiminin yeterli miktarda olması gerektiğini vurguladı.

DİĞER HABERLER