BESLENME

Yayın Tarihi: 23.03.2018 Cuma 10:00:00

Siyez ekmeği zararlı mı?

Siyez ekmeği zararlı mı?

Beyaz ekmek tüketimi ülkemizde oldukça yaygın. Peki zararlarını biliyor muyuz? Korkmadan tüketebileceğimiz beyaz ekmeğe alternatif bir ürün yok mu? Diyetisyen Yusuf Öztürk sağlıklı bir ekmek türü olan siyez ekmeğinin faydalarını anlattı.

Türk toplumunda en fazla tüketilen besinlerin başında beyaz ekmek geliyor. Aşırı miktarda glüten içeren beyaz undan yapılmış ekmeğin, çölyak hastalığının da en temel nedeni olduğu söyleniyor. Fazla tüketildiğinde çölyak hastası olmayan insanlar içinde zararlı. Peki aşırı miktarda ekmek tüketen bir toplum bu alışkanlığından vazgeçebilir mi? Beyaz ekmeğe alternatif sağlıklı bir ekmek yok mu? İşte sizler için siyez unundan yapılmış sağlıklı olması yönüyle dikkat çeken siyez ekmeğini araştırdık.

Siyez buğdayı en doğal buğday türü olarak biliniyor. Ülkemizde en çok Kastamonu ilinin İhsangazi, Seyriler ve Devrekanı ilçelerinde  yetişiyor.

Bağırsakları çalıştırıyor

Siyez buğdayı zengin lif kaynağıdır ve bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır.

"Genetiği bozulmamış bir buğday türüdür"

Diyetisyen Yusuf Öztürk siyez ekmeğinin faydalarını şu cümleleriyle belirtti:

“Öncelikle sağlıklı beslenmek, kalıcı kilo verebilmek için besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmek gerekir. Bu bağlamda karbonhidrat ve posa kaynağı olan ekmek tüketimi de gereklidir. Siyez ekmeği sağlıklı bir ekmektir. Düşük glisemik indekse sahip olmasının yanında, fonksiyonel gıda olarak protein fenolikler tokoferoller ve karotenoidler açısından da, diğer buğday türlerine oranla çok daha zengin bir yapıdadır. Genetiği bozulmamış bir buğday türüdür. Koruyucu ve katkı maddesi içermediği müddetçe tüketilebilir. Günlük tüketilecek miktar için kişinin diyetisyene danışması önerilir.” 

Gıda Gündemi Özel Haber   /   Özlem İnci SESÜREN

DİĞER HABERLER