BESLENME

Yayın Tarihi: 08.10.2021 Cuma 14:16:05

Tencere Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tencere Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her yiyeceğin kendine has bir pişirme usulü bulunur. Lezzetli öğünler elde etmek için yiyeceği hazırlarken kullanacağınız malzemelerin ölçüleri kadar doğru pişirme aletini de seçmek bir o kadar önem arz eder.

Tencereler, farklı boyut ve derinlik seçeneklerinin yanı sıra iç yüzeylerinde de çeşitliliğe sahiptir. Balık, pilav ve çorba gibi günün her dilimde farklı öğünler olarak tüketebileceğiniz yiyecekleri lezzetli bir şekilde pişirmek için tencerelere ihtiyaç duyulur. Derinlik bazında geniş bir iç hacme sahip olan tencereleri çorba hazırlamak için kullanabilir, geniş çaplı tencereleri kızartma yiyeceklerini pişirmek için tercih edebilirsiniz. Tencerenin iç yüzeyi kadar kulp yüzeylerine de dikkat etmeniz gerekir. Tencere kulpları yüksek ısıdan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Kulpların kaplamasında yer alan ısı geçirmeyen özellikli yalıtım malzemeleri ile servis sırasında tencereyi iyi bir şekilde kavrayabilir, olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Tencere takımı seçimlerinde ilk olarak ne tür yiyecekler pişirdiğinizi belirleyerek karar sürecini hızlandırabilirsiniz. Hangi Tencere Ne İşe Yarar?
Tencereler, hem boyut hem de materyal olarak birbirleri arasında farklı kategorilere ayrılır. Çelik tencereler, mutfakta birçok türden yiyeceği pişirmeniz için uygun bir seçenektir. Çelik, yapısı itibariyle ısıyı uzun bir süre sabit bir derecede tutar. Ayrıca çelik tencerelerde pişirilen yiyecekler servis sonrasında buzdolabında saklanabilir. Sulu yemekler için uygundur. Teflon tencereler, yapışmaz özelliği ile kızartma ya da yağ ile pişirilen herhangi bir yiyeceği hazırladıktan sonra size pratik bir temizlik süreci sunar. Seramik tencereler, hızlı bir şekilde ısınan yüzeyi ile ön plana çıkar. Kendiliğinden yağlı bir yapısı bulunan seramik tencerelerin temizliği de oldukça kolaydır. Yüksek derecede ısılara karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. Lezzetli pilav ve makarnalar için seramik pilav tenceresi modellerini tercih edebilirsiniz. Granit tencere, yüksek ısıya dayanıklı olan bir diğer tencere türlerinden biridir. Granit tencere, et ve balık ürünleri gibi yüksek ısıda pişmesi gereken yiyeceklerin hazırlanması için uygundur. Tencerelerin Uzun Ömürlü Olması İçin Yapmanız Gerekenler
Tencerenizin kullanım ömrünü artırmak adına ilk olarak tencerenizin ana materyalini belirlemeniz gerekir. Her tencere türünün birbirinden farklı bakım ve temizlik süreci bulunur. Teflon tavalarda hazırlanan yiyeceği karıştırmak için metal kaşık ya da çatal kullanılmaması gerekir. Metal, teflon yüzeyi çizer ve tencerenin uzun vadede yapışmaz özelliğini yitirmesine sebep olur. Teflon tencerede yiyecek hazırlarken tahta çatal ya da kaşık kullanabilirsiniz. Seramik tencerelerin bulaşık makinesinde yıkanması yerine elde yıkanması önerilir. Seramiğin her ne kadar ısıya oldukça dayanıklı bir yapısı olsa da, bulaşık makinesinin içerisindeki diğer servis aletleri ile temas ettiği takdirde yüzeyinde çatlaklar meydana gelebilir. Tencerenizin türü ne olursa olsun, yıkama işlemini tencere soğuduktan sonra yapmanız önerilir. Ayrıca tencere temizliğinde bulaşık teli gibi sert malzemelerle yüzeyi ovalamaktan kaçınılmalıdır. İhtiyacınıza Uygun Tencere Çeşitleri
Tencere seçimlerinde yemek alışkanlıklarınız önemli bir rol oynar. Ev nüfusu ve misafir ağırlama sıklığınız da, tencere seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken bir konudur. Öğünlerinde kızartma ağırlıklı yiyeceklere yer verenler granit, sebze ağırlıklı beslenenler ise düdüklü tencere modelleri ile diledikleri lezzete kolaylıkla ulaşabilirler. Tencere seti, farklı boyutlarda ve derinlikteki tencereleri tek bir çatı altında bir araya getirir. Set halinde sunulan modeller ile yiyeceklerinizin türlerine ve porsiyonlarına uygun birden fazla tencereye tek seferde erişebilirsiniz. Karaca’da yer alan tencere seçeneklerine göz atabilir, farklı yiyecekleri pişirmek amacıyla çeşitli boyutlarda sunulan tencere takımı modelleri ile mutfağınızda pratik bir kullanım elde edebilirsiniz.  

DİĞER HABERLER