BESLENME

Yayın Tarihi: 13.07.2017 Perşembe 16:40:00

Türkiye'de sağlıklı ekmek var mı?

Türkiye'de sağlıklı ekmek var mı?

Ekmek üretiminde danışman olan Mine Ataman, Türkiye’de üretilen ekmeğin Avrupa standartlarının çok daha altında olduğunu söyledi.

Bread markasının kurucusu Mine Ataman, Türkiye'de yenilen ekmeğin sağlıksız olduğunu belirterek, "Türkiye'de sağlıklı ekmek üretmiyoruz. Türkiye'de ekmek doğru konuşulmuyor. Konunun uzmanları olmayan insanlar bu konuyu konuşuyor. Üretici ve tüketici doğru ekmeği bilmiyor" dedi.


15 yıldır sektörde çalışmalarını yürüten Mine Ataman, 1.5 yıldır kendi kurduğu markasıyla unlu mamuller danışmanlığı yapıyor.

Danışmanlık kapsamlarını konsept oluşturulması, ürün gamının, üretim alt yapısının planlanması ve lojistik planlama ile işletmenin işler hale dönüştürülmesi olarak tanımlayan Ataman, Türkiye'de ekmeğin doğru konuşulmasını sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Avrupa ortalamasında kişi başına yaklaşık 60 gram ekmek tüketildiğini ancak Türkiye'deki tüketimin yaklaşık 250 gramı bulduğunu belirten Ataman, iki tüketim arasında önemli farklar olduğunu kaydetti. Protein, kalori değerleri ve fiyatlar bazında Türkiye'de 1 TL olan 250 gram ekmeğin Avrupa standartlarındaki ekmekten çok daha yüksek kalori değeri içerdiğini ve protein bakımından zayıf olduğunu vurguladı.

Avrupa standartlarındaki 60 gram ekmeğin de fiyatının 1 TL olduğunu söyleyen Ataman, "60 gramlık ekmeğin protein değeri çok yüksek, kalori değeri ise düşük. Türkiye'deki ekmeğin ise kalori değeri 1500'e yakın ve protein değeri düşük, fiyatı yine 1 TL. Bu sebeple biz yanlış ekmek yiyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER