BESLENME

Yayın Tarihi: 30.10.2014 Perşembe 11:28:00

Tuz Kullananlar Dikkat!

Tuz Kullananlar Dikkat!

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan tuzun zararlarını çoğumuz biliriz. Besinlerin pek çoğunun içinde bulunan ve tuzun ana maddesi olan sodyum, vücutta sıvı dengesinin sağlanması ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynayan önemli bir mineraldir. Ancak fazla tuz tüketimi bazı hastalıklar için büyük risk faktörü oluşturmaktadır. Uzmanlar...

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan tuzun zararlarını çoğumuz biliriz. Besinlerin pek çoğunun içinde bulunan ve tuzun ana maddesi olan sodyum, vücutta sıvı dengesinin sağlanması ve kan basıncının  düzenlenmesinde rol oynayan önemli bir mineraldir. Ancak fazla tuz tüketimi bazı hastalıklar için büyük risk faktörü oluşturmaktadır.

Uzmanlar, tuzu fazla tüketmemek konusunda uyarılarda bulunmakta. Ayrıca tuzu azaltmak amacıyla yemeğin tuzsuz yapılması, tuzunun sofrada atılması da önerilmektedir. Sizlere aşırı tuzun zararlarından kısaca bahsettik. Şimdide yapılan bir araştırma sonucunu paylaşacağız. Uzmanlar, hiç tuz tüketmeyenlere de uyarılarda bulundu. Uzmanlar, sağlıklı yaşam için günde 5-6 gram, yani bir çay kaşığı kadar tuz alınmasını yeterli buluyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Altun, aşırı tuz tüketiminin kan basıncını yükseltmesinden inme, kalp-damar, böbrek hastalıklarına hatta mide ve akciğer kanserlerine kadar olumsuz sonuçlar doğuracağını belirtiyor. Ancak son dönemde aşırı tuz tüketimine karşı düzenlenen farkındalık kampanyalarının önemli bir tehlikeye de işaret ettiğine dikkat çekiyor.

Altun, ölüm ve kalp-damar hastalıkları riskinin sadece aşırı tuz tüketenlerde değil, çok az tuz tüketenlerde de artığını öne sürdü. Düşük miktarda tuz tüketenlerdeki risk artışı aşırı tuz tüketenlere göre daha yüksek görünmekter. Altun, tuz tüketiminin yaklaşık 6 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin yüzde 20-25, kalp krizine bağlı ölümlerin ise yüzde 10-15 oranında azaltılabileceğini de ifade ediyor.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER