BESLENME

Yayın Tarihi: 17.02.2016 Çarşamba 13:59:32

Vitamin deyince aklınıza o gelsin: Maş fasulyesi

Vitamin deyince aklınıza o gelsin: Maş fasulyesi

Protein ve lif bakımın oldukça besleyici olan maş fasulyesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinde oldukça yaygın olarak tüketilir. Maş fasulyesinin eski dönemlerde hastalıkları tedavi etmede kullanıldığı söylentiler arasında.

Maş fasulyesi Akdeniz bölgesinde cin börülcesi olarak bilinir. Pek çok kişi tarafından bilinmese de faydaları oldukça çok olan maş fasulyesi bezelye gibi ufak ve yeşil renkte olan bir fasulye türüdür. Şeker hastalarının ihtiyaç duyduğu B vitaminleri maş fasulyesi içerisinde bol miktarda yer alır. Ayrıca maş fasulyesi içerisinde yine bol miktarda protein ve lif bulunmaktadır. Cin börülcesi olarak tanınan bu tür, günümüzde yeni yaygınlaşmaya başlayan ve insanlar tarafından tanınan bir tüketim ürünü haline gelmiştir. Akdeniz Bölgesi'nde de Toroslarda yetişir ve 'cin börülcesi' olarak bilinir. Maş fasulyesi ile piyaz ve çorba yapabilir, pilavlara ekleyebilir ve filizlendirebilirsiniz. Çin mutfağında da kullanılan maş fasulyesinin eski zamanlarda hastalık tedavisinde kullanıldığı söylenir. Süpermarketlerde, 500 gramlık paketlerde, organik ürün standlarında satılmaktadır. Ayrıca aktarlardan da temin edilebilmektedir. Maş fasulyesinin mercimek gibi pişirilerek, içine piyaz garnitürü, yeşil soğan, maydanoz, mısır, kornişon turşusu, zeytinyağı, nar ekşisi eklenip servis edilmesi önerilir.

100 gram haşlanmış maş fasulyesi tükettiğinizde 7 gram protein almış olursunuz. Proteinden zengin bu besin özellikle vejetaryenler için uygun bir sebze.

Lif bakımından zengin olması sebebiyle kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Lif içeriği kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Diyabetikler için çok ideal bir besindir.

İyi bir lif kaynağı olması onun bağırsak dostu bir besin olmasını sağlar. Boşaltım sisteminin temizlenmesine sağlayarak vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

100 gramı haşlanmış maş fasulyesi sadece 105 kaloridir. Proteinden ve liften zengin oluşunun yanı sıra glisemik indeksi düşüktür, yağ içermez ve kalıcı tokluk sağlar. Kilo vermek isteyenler için önemli bir kaynaktır.

Maş fasulyesi yaşlanma karşıtı bileşikler içermektedir. İçeriğindeki fitoöstrojenler derinin yapısında bulunan kolajen ve elastin sentezinde görev alarak cildin yaşlanmasını geciktirir.

Maş fasulyesi proteaz inhibitörleri içermektedir. Proteaz inhibitörlerinin tümör oluşumunu engellediği ve kanser riskini azalttığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle kadınlara meme kanserine karşı maş fasulyesi tüketimi önerilmektedir.

Maş fasulyesi kalp dostudur. ABD'de yapılan kapsamlı bir çalışmaya göre haftada 4 ve daha fazla porsiyon bakliyat tüketenlerde kalp hastalıkları riski %22 azalmaktadır.

Maş fasulyesi lesitinden zengin bir besindir. Karaciğerin yağlanmasını azaltarak karaciğer fonksiyonlarının normal işleyişine yardımcı olur.

Protein ve çinko yetersizliği saç ve tırnakların güçsüzleşmesine ve saç dökülmesine neden olur. Maş fasulyesi saç ve tırnaklar için gerekli olan bu besin ögelerinden zengindir.

DİĞER HABERLER