BESLENME

Yayın Tarihi: 11.01.2018 Perşembe 17:00:00

Yaşlanma belirtilerini durdurun!

Yaşlanma belirtilerini durdurun!

Yıllara meydan okumak isteyen, her daim genç ve güzel görünmek isteyenler bu haberimiz sizler için.

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek yaşlanma belirtilerini durdurabilirsiniz.

Diyetisyen Nazlı Gülşah Doğan, besinlerle genç kalmanın sırrını Food Time'ye açıkladı.

Doğan, stresli yaşam, hava kirliliği, kullanılan ürünler, beslenme alışkanlıkları ve daha birçok etkenin yılların geçmesiyle birlikte yaşlanmayı hızlandırdığını belirtti ve ekledi: "Solunan havayı değiştirmek, teknolojiyi engellemek mümkün değil ancak beslenme alışkanlıkları değiştirilerek yaşlanma bir tık geriye çekilebilir veya sağlıklı yaşlanılabilir."

İşte yaşlanmayı geciktiren besinler:

Su

Cildin nem dengesini sağlamak adına su içmek çok önemlidir. Gün içinde kilo başına en az 30 mililitre su içilmelidir. Örneğin 50 kg bir birey günde en az 1500 ml su tüketmelidir.

Kırmızı biber ve maydanozC vitamini kollajenin yapımında görev alır. Ayrıca önemli bir antioksidandır. Bu sayede hem cildin esnekliğini arttırır hem de cildin temizlenmesine yardımcı olur. Sanılanın aksine en yüksek c vitamini içeren besinler kırmızı biber ve maydanozdur. C vitamininin bozulmasını engellemek için bu sebzeler taze tüketilmelidir.

Ay çekirdeğiE vitamini, C vitamininin yardımcı antioksidanı olarak çalışır. İkisi birlikte serbest radikallere karşı savaşır. Hücresel hasarı azaltırlar. Kas ve sinir dokularının sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ay çekirdeği, badem ve ıspanak e vitamini açısından zengin besinlerdir.

Kakaoİçerdiği flavoneller sayesinde kan dolaşımını arttırır. Hücreleri yeniler ve saç sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca yaşa bağlı unutkanlık riskini azaltır.

Ciğer, yumurta ve havuç

A vitamini ve beta karoten (A vitaminin diğer formu) oksijen radikallerini inhibe ederek yaşlanmayı yavaşlatır. Cilt ve gözlerin kurumasının önlenmesi için çok önemli bir vitamindir. Tırnak ve saçlardaki keratin yapımı için gereklidir. Yetersizliğinde ciltte pütürlü yapılar gözlenebilir.Retinol formundaki A vitaminini karaciğer, yumurta gibi besinlerden, bitkisel kaynaklardan(havuç , kış kabağı ) ise beta karoten formunu alabilirsiniz.

Bu detaylara dikkat!

Diyetisyen Doğan, "En önemli nokta ise tüketilen miktarlardır. Yaşlılık bir süreç olmakla birlikte sadece bu besinlerle önüne geçmek mümkün değildir. Bunun için sınır koymadan bu besinler tüketilirse, kilo alımına neden olabilir. Bazı besinler kullanılan ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Bütün yazılanlara ek olarak besin çeşitliliğinin arttırılması, mevsiminde meyve-sebze tüketilmesi, su içmeye özen gösterilmesi, egzersizin alışkanlık haline getirilmesi ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması sağlıklı yaşlanmak için dikkat edilmesi gereken ana etmenlerdir." ifadelerini kullandı.
 

Özel Haber   /   Özlem İnci SESÜREN

DİĞER HABERLER