BESLENME

Yayın Tarihi: 06.02.2016 Cumartesi 02:02:06

Yavaş yemek yemenin öyle bir faydası var ki...

Yavaş yemek yemenin öyle bir faydası var ki...

Yapılan bir araştırma yemeğini yavaşça çiğneyen ve aralarda bir yudum su içenlerin 100 kalori daha az aldığını ortaya çıkardı.

Eğer çok hızlı yemek yiyenlerdenseniz yavaşlamanızı öneriyoruz çünkü yavaş yavaş çiğneyerek yemek çok daha az kalori almanıza, dolayısıyla daha kolay zayıflamanıza neden oluyor. Beslenme ve Diyet Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, yemek masasında daha yavaş ve çiğneyerek yemek, bir yandan da aralıklarla su yudumlamak en sağlıklı yemek yeme şekli ve bu şekilde yemek yiyenler diğer insanlara göre 100 kalori daha az almış oluyor. Aralarında Gwyneth Paltrow gibi ünlülerin ve bilim insanlarının bulunduğu bir grup da bu şekilde yemek yemenin daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.

Amerika’daki Texas Christian Üniversitesi’nde yapılan bir deney ile beslenme uzmanları yeme hızımız ve kalori alımıyla ilgili ilişkiyi ortaya koydu. Uzmanlar bu deney sırasında ayrıca deneklere bir yemeği çok hızlı yediklerinde ve yavaş yediklerinde neler hissettiklerini sordu. Yemeğini yavaş ve çiğneyerek yiyen gruptan çok sakin ve rahat bir şekilde hissederek yemek yemeleri istendi. Bu grup hiç acele etmeyerek küçük lokmalar halinde, yavaşça ve iyice çiğneyerek ve aralarda duraksayıp birer yudum su içerek yemeğini bitirdi. Diğer gruba ise çok aceleci ve hızlı bir şekilde yemeklerini yemeleri söylendi. Bu grup ise çok büyük lokmalar alarak, çiğnemeden ve hiç ara vermeden yemeklerini bitirdi. Deneyin sonunda yemeğini yavaş ve çiğneyerek yiyen grubun, diğer gruba göre ortalama 88 kalori az aldığı ortaya çıktı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER