BESLENME

Yayın Tarihi: 29.12.2017 Cuma 17:30:00

Yılbaşı günü ne yesek?

Yılbaşı günü ne yesek?

Koca bir yılı geride bırakıp 2018’e merhaba demeye sayılı saatler kala, beslenmenizde hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız detaylar haberimizde...

Yılbaşı gecesi menü seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz, hangi yemekleri tercih etmeliyiz?

Diyetisyen Nida Çeliksoydan, yılbaşı günü hangi besinleri tüketmemiz gerektiğini CMR Medya’ya anlattı."Bütün yaşanmışlıkları ile 2017’yi geride bırakıp, 2018’e merhaba demeye hazırlandığımız yılbaşı gecesinde masadaki yemeklere dikkat etmekte fayda var. Bütün yılın stresinden kurtulalım derken ertesi güne uykusuzluk, baş ağrısı, halsizlik ve mide sorunları gibi problemlerle girmemek için yılbaşı gecesi menü seçiminde dikkatli olmak büyük önem taşıyor."

Sağlıklı bir yılbaşı sofrası hazırlamak istiyorsanız, Diyetisyen Çeliksoydan'dan işte size tavsiyeler:

"Ordövr tabağı ile geceye başlayıp, sonrasında yoğurt, sebze ve peynir ile hazırlanmış hafif mezelerin tadına bakacak miktarlarda tüketerek devam edebilirsiniz.

Ana yemekte hindi, balıketi ve beyaz eti tercih edebilirsiniz.Yanında ızgara sebze ve yeşil salatalar tüketmek midenizin rahatlamasına ve ertesi gün oluşabilecek hazımsızlık problemlerine engel olacaktır.

Yılbaşı tatlısı olarak cevizli kabak tatlısı, kaymaksız ayva tatlısı, dondurma gibi düşük yağlı hafif meyve tatlıları seçilebilir."

Kuruyemişte bu ayrıntıya dikkat

Yemek sonrası yüksek kalori alımını sınırlamak için, taze sebze ve meyveleri atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz.Salatalık, havuç, kuşkonmaz  gibi sebzeleri limonla soslayarak değişik tatlar oluşturabilirsiniz.Kuruyemiş seçiminde yağlı, baharatlı, kızartılmış kuruyemişler yerine ufak bir avuç çiğ kuruyemiş tercih edebilirsiniz. 

Yeni yılın siz değerli okuyucularımıza sağlık, mutluluk ve bol kazanç getirmesini diliyorum.


Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

 

DİĞER HABERLER