MUTFAK

Yayın Tarihi: 27.06.2018 Çarşamba 16:45:00

Geleneksel mutfağın geleceğe yolculuğu

Geleneksel mutfağın geleceğe yolculuğu

Le Cordon Bleu’nün “Çay Saati Sohbetleri” bu ay Fairmont Quasar Istanbul’un bahçe katında yer alan Aila restoranının ev sahipliğinde gerçekleşti.

Dünyanın en prestijli “Mutfak Sanatları Okulu” Le Cordon Bleu, gastronominin gelişmesinde kaliteli eğitim ve bilimsel yaklaşımın yanı sıra, çok çeşitli etkinlikleri ile de katkıda bulunuyor. Her ay bir Le Cordon Bleu Eğitmen Şefi, ünlü bir Le Cordon Bleu mezunun ev sahipliğinde, gastronomi ve mutfak sanatları tutkunlarını keyifli ve öğretici sohbetler için bir araya getiriyor.

Le Cordon Bleu mezunlarından, Fairmont Quasar Istanbul’un içinde yer alan Aila restoranının şefi ve Time Out 2018 Yeme-İçme Ödülleri’nde “En İyi Şef” seçilen Umut Karakuş, bu özel sohbetin konuğu oldu. Yönetici Eğitmen Şef Erich Ruppen ile birlikte “Geleneksel Mutfağın Geleceğe Yolculuğu” temasında sohbet edilirken, konuklara konuya uygun tadımlıklar sunuldu.Dünyanın en ünlü ve en prestijli mutfak sanatları okulu olan Le Cordon Bleu ile Özyeğin Üniversitesi’nin işbirliği kapsamında “Çay Saati Sohbetleri” geleneksel mutfağın günümüze harmanlanmasıyla ön plana çıkan Fairmont Quasar Istanbul’un Aila restoranında gerçekleştirildi. Medyanın gastronomi ve gurme yazarları, sosyal medya bloggerları, cemiyet hayatının gastronomi takipçisi olan ünlü isimleri ve sektörün önemli temsilcilerinin katıldığı “Çay Saati Sohbetleri”ne ilgi de yoğundu.

Le Cordon Bleu’nün Yönetici Eğitmen Şefi Şef Erich Ruppen, geleneksellik ve teknolojinin önemini vurgulayarak, "İçinde bulunduğumuz inovasyon çağında teknolojinin kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Günümüzde, insanlar bir yemeğin hikayesi ve kökenine de önem verdiği için şefler geleneksel yemekleri alıp; özgün karakterlerini korurken modern teknolojilerden de faydalanarak yeni reçeteler yaratıyor" dedi.

Aila restoranının Şefi Umut Karakuş, keyifli geçen konuşmasında ise, “Yüzyıllardır, süre gelen mutfak kültürümüz, hiçbir dönemde kendini bu kadar yenilemedi. Bugün artık babaanneleri ve anneanneleri pür dikkat dinleyen, geçmişi araştıran, bulduklarını önemseyen, genç, idealist ve eğitimli çok sayıda şef var. Bu sayede, birer gelenek haline gelmiş olan yemeklerimizi, yeni tekniklerle ve yeni terimlerle teknolojinin en üstün imkanlarını kullanarak gelecek yolculuğuna hazırlıyoruz. Bu konudaki en önemli sorumluluğumuz, bildiklerimizi geliştirmek, öğretmek ve yaygınlaştırmak, tabi ki çok ciddi bir baharat kültürümüz olduğunu unutmadan” dedi.Le Cordon Bleu Türkiye Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu ise, “Yine bir Çay Saati Sohbetinde; ünlü bir mezunumuzun evsahipliğinde gastronomi hakkında konuşacağız. Geçtiğimiz senelerde, gerek Türkiye’de, gerekse dünyada; yerellik yükselen bir değer olarak karşımıza çıkmakta. Geleneksel mutfakların yaşatılması oldukça hassas bir konu. Geleneksel reçetelerin tarihe gömülmemesi için, bir yandan modern mutfak teknolojilerinden faydalanmak, günümüz beslenme alışkanlıkalarına riayet ederek uyarlamak, diğer yandan ise ruhunu ve hikayesini koruyarak geleceğe taşımak gerekiyor. Mezunumuz Umut Karakuş da bu yaklaşım içinde kendinden sonra gelenlere de ilham verici tabaklar sunuyor. Kendisinin, çok kısa zamanda uluslararası platformlarda da Türk Mutfağı’nın başarı ile temsil ederken göreceğimize yürekten inanıyorum” dedi.Fairmont Quasar Istanbul’un içinde yer alan Aila restoranının ev sahipliğinde gerçekleştirilen Le Cordon Bleu’nün “Çay Saati Sohbetleri”nde, konuklar öncesinde Baharat Kütüphanesi hakkında bilgi aldı. Sohbet sırasında ve sonrasında ise Aila’nın geleneksel lezzetlerinden olan topik, kısır, mücver, borani, oruk ve kalburabastıyı tadımlayan konuklar, geleneksel mutfağın geleceğe yolculuğunu deneyimlemiş oldu.

DİĞER HABERLER