MUTFAK

Yayın Tarihi: 21.06.2013 Cuma 14:10:00

İstanbul Gastro Kültür Merkezi

İstanbul Gastro Kültür Merkezi

Ülkemizin ilk, tek ve sürekli gastronomi profesyonelleri ile lezzet severleri buluşturan, konuşturan, birlikte yemek yaptıran, tattıran, eğlendiren ve bilgilendiren TV Stüdyolu Mutfak Etkinlikleri Projesi...

İstanbul Gastro Kültür Merkezi Metrocity AVM ile Kanyon AVM'yi birleştiren Levent Metro İstasyonu Üstü, Çarşı Pazar AVM'de; Anadolu ve Dünya Mutfaklarına ait mönülerin sunumlarıyla açıldı! Ülkemizin ve dünyanın lezzette marka olmuş; chefleri, gurmeleri, ürünleri, kişi ve kuruluşları lezzet sever insanlarımızla buluştu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Turizm Atölyesinin katkılarıyla, GKM'nin açılış duyuruları İstanbul’un bilbordlarında, iskele, metro ve otobüs duraklarında, GKM Sponsoru kuruluşlarımızın mağazalarında, destekleyen STK mensuplarının işyerlerinde İstanbul halkına, internet sitelerimiz ve Gastro TV ile de tüm dünyaya duyurulacak. Tanınmış otel, restaurant ve pastahanelerimizin chefleri ve gastronomi sektör profesyonelleri ile (hiçbir ücret ödemeden) bu merkezde bir araya gelecek olan konuklarımızın karşılıklı iletişim kurarak gerçekleştirecekleri farklı ve gerçek “Ulusal ve Uluslararası Mutfak Aktivite ve Ritüelleri“ mutfak stüdyomuzda tiyatro düzeninde sunulacak, ayrıca İP üzerinden yapılacak aralıksız ve canlı "Gastro TV" yayını ile tüm dünya tarafından izlenebilecektir.


Kurulum, işletme yönetimi ve günlük programlarına ait bilgilendirme dosyası:

Avrupa ve Türkiye de ilk ve tek olan merkezimizde: Gastronomi sektörü, halkımızla buluşacak, profesyonel yemek sanatçılarıyla, amatör ve profesyonel tüm yemek & lezzet severler bir araya gelecekler.

Yerli ve yabancı ünlü Cuisine ve Pastry Chef'lerle birlikte, Her gün; Türk ve Dünya Mutfaklarından klasik ve yepyeni yemekler yapılacak, yapılan bu yemekler tadılacak, mini yarışmalar, ödüllü, eğitici ve eğlenceli çalışmalar gün boyu devam edecektir.

Bu amaçla oluşturulan " Güç Birliği " tarafından dizayn edilen ve yönetilecek olan bu eşsiz "Gastronomi Sektörüne ve Halka Açık Mutfak Etkinlikleri Stüdyosu" ile İstanbul; Dünya Gastronomi Liginin yıldızı, 2013 yılı da Türkiye'nin 'gastronomi yılı' olacaktır.

Etkinlik takviminde; Haziran ayından itibaren; Haftanın Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri 10.00 - 20.00 saatleri arasında, 4 değişik türde, etkinlik ve gösteri seansı yapılacaktır. Özel TV kanalımız Gastro TV den ve İnternet sitelerimizden canlı olarak yayınlanacak olan Mutfak Aktivitelerimiz; tüm TV kanallarına, basın ve yayın organlarına, web siteleri ile Blog'lara da açık olacaktır.

BEKO Mağazaları, TURYAP Acentaları, ÜÇLER Marketleri ile tüm derneklerimiz üyelerinin iş yerleri ve sonradan aramıza katıllan diğer Sponsorlarımızın ( İletişim, Sigorta, Finans, Gıda Üretim ve Pazarlama kuruluşları vs. ) iş yeri, şube ve mağazaları ile özel / resmi gastronomi eğitimi veren kurumların yönlendireceği herkes; web sitemizden rezervasyonunu hiçbir ücret ödemeden ve ödenmeden yaparak (kadın / erkek, genç / yaşlı) izleyici olarak katılabilecek ve bu programlarda, yerli ve yabancı chefler'in yanısıra; basın, sanat, siyaset, spor, sağlık ve iş dünyamızın ünlüleri ile yemek yapabilecekler, onlara merak ettiklerini sorabilecekler, gurme masamızda tadım yapabilecekler, tanınmış gastronomlar ve gurmelerle tanışıp sohbet edebileceklerdir.

1.Seans 10.00 - 12.30
Mutfak Sanatları Gösterisinde TURYİD, TUROB, TYD üyesi, tanınmış otel ve restaurantlarımızın ünlü chefleri ve gastronomi eğitmeni Chefler, konuklarımızla tanışacak, yapacakları yemekleri anlatacak ve aralarından seçtikleri 3 kişiyi ( Bay veya Bayan ) yanlarındaki mutfaklara alarak, ( Sponsorumuz Tedarikçi Market Zinciri Kuruluşunun vereceği markalı gıda ürünlerini kullanarak, yine Sponsorumuz Mutfak ve Sofra Ekipmanları Üreticilerinin ürünleri ve diğer sponsor kuruluşlarımızca sağlanan ürünleri kullanarak ) kendi yaptıkları yemekleri konuklarına da yaptıracaktır.

Bu kültürel gösteri etkinliğimizin, ikinci bölümünde ise; Yine konuklar arasından seçilen 3 gurme veya adayı, tadım masasına alınacak, yemeği yapan chef ile yönetmen chef'in de katılım ve katkılarıyla, konuklarının yaptığı yemeklerin tadımı ve değerlendirmesi yapılarak, en başarılı bulunan konuk / konuklar ödüllendirilecektir.

2.Seans 13.00 - 15.30
Lezzet Markaları Gösterisi programımız 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü; Ülkemiz marketlerinde satılan yiyecek - içecek ve temizlik maddeleri ile mutfak ve sofra malzemelerine ait markaların, kendi demostratör chef veya propagandistleri tarafından yapılacak olan uygulamalı tanıtım ve yapılan / sunulan ürünlerin tadımını içermektedir. İkinci bölümünde ise 2 - 3 Kategorideki ürünün ( Zeytinyağı, Peynir vs. gibi ) 3 - 4 Değişik marka tarafından üretilmiş çeşitlerinin "kör tadımı" yine konuklarımız tarafından yapılacak ve onların verdiği notlara göre: 1. olan marka ürün orada, günün " Şampiyon Lezzet Markası " olarak takdim edilecektir.

Günlük olarak yapılacak olan bu seçimlerin neticeleri:

Haftanın, ayın ve yılın "Şampiyon Lezzet Markası" olarak yayınlarımızda duyurulacak, kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tadılan bu ürünlerde en çok Şampiyonluk kazanan markalar; Ayrıca Lezzet Markaları Derneği tarafından her yılsonu geleneksel olarak yapılacak olan, Lezzet Markaları Oscarları töreninde de halkın seçimi olarak aday göserileceklerdir. Bu seansın da konukları aynı diğer seanslarda olduğu gibi belirlenen yöntemlerle davet edilecektir. Bu bölüm aynı zamanda çok önemli bir sosyal sorumluluk üstlenen, inovatif ve interaktif bir program özelliği taşımaktadır.

3.Seans 16.00 - 18.30
Pastacılık Sanatları Gösterisinde  ülkemiz pasta, tatlı ve unlu mamul zincirlerinin, 4 - 5 yıldızlı otellerinin Pastry Chefleri ile ünlü ve ödüllü pastacı, tatlıcı, ekmekçi ustaları, aynı ilk seanstaki ( cuisine show ) tarzında bir uygulama yapacaklar ve seçilerek gelen konuklarıyla bu sefer yemek değil; Pasta, Şekerleme çikolata, kurabiye kek, sütlü ve hamur tatlıları, simit, poğaça vs. gibi unlu mamuller ve ekmek çeşitleri yapımına dönük çalışmalar gerçekleştirecekler.

4.Seans 19.00 - 21.00

GURME OKULU. Bu seansta konuklarımız, yerli ve yabancı gurmelerin, chef''lerin, lezzet koçlarının, yemek kitabı yazarlarının ve yemek bloggerlarının yanı sıra, ünlü doktorlar, sanatçılar, sporcular, yazarlar, siyasetçiler, basın mensupları ve bürokratlar ile gıda ve gastronomi sektörlerinin temsilcilerinden oluşan gruplar ile tanışacaklar, iştah açıcı sohbetler edecek, bilgilenecek, onlara merak ettikleri konuları sorabileceklerdir. Merkezimizin bu etkinliği, konuklarımızın karşılıklı ve eğlenceli özel marifetlerinin sergileneceği, yeme - içme konusunda söyleyecek sözü, gösterecek hüneri, tattıracak ürünü olan; profesyonel - amatör, kadın - erkek, genç - yaşlı herkesi Türk Gastronomisinin açık kürsüsüne yani Gurme Okulumuza bekliyoruz. Günün sonundaki bu programımız çok iddialı ve dikkat çekici olduğu kadar, farklı lezzetlerin tadılacağı, davetli konuklarımızın günün stresini atacağı çok güzel ve özel bir aktivite olacaktır.

Ayrıca ve sadece bu "Gurme Okulu" seansının izleyicilerine, sembolik birer öğrenci belgesi de (gurme pasosu) verilecek, derneğimizle bağlantılı sponsor ve diğer kuruluşların ürünlerinde, satış yerlerinde ve "gastronomik mekanlarındaki" mönülerinde, konuklarımız bu pasolarını göstererek kendileri ve yakınları için özel indirimler alabileceklerdir.

Haftanın 5 günü aynı program, her gün değişen chefler ve yemeklerin yanı sıra, yine günde 4 kere(her seansta) değişen yeni 30 konukla devam edecek. Sadece cumartesi ve tatil günleri, tüm etkinlikler, bu kere çocuklara ve çocuklu ailelere endeksli olarak hazırlanacak, örneğin: kids mönü'ler anne ve babalarla birlikte yaptırılacak, programımızda çocuk ve genç beslenmesine yönelik aktivite ve söyleşiler bulunacak. Gurme masamızda ise, bu sefer seçilmiş küçük gurmeler tadım ve değerlendirme yapacaklardır.

İstanbul Gastro Kültür Merkezi Gastronomi dünyamızın yıldızları, STK yöneticileri ile firma sahiplerinin yanı sıra, ünlü gurme yazarlar, chef'ler, sanatçılar, eğitimciler, sporcular, mankenler, doktor ve diyetisyenler, turizmciler ve iş adamlarının da katılarak, yemek ve tadım etkinlikleri yapacakları, eğlenceli tanıtım toplantıları ve ikramlarla Mayıs 2013 de hizmete girdi.

Çok kısa sürede, önce İstanbul Gastronomi aleminin ve lezzet severleri'nin buluşma noktası, daha sonra ise sadece Türkiye’nin değil, konusunda Avrupa'nın da ilgi odağı olmaya aday bu merkeze, ürün ve hizmetleriyle katkıda bulunan tüm kuruluşların, buradan doğacak yeni müşterilerin yaratacağı, bu büyük pazardan pay alacağına inanıyor, gastronomiye inanan herkesi yanımızda olmaya, Bilgileri, maddi imkânları, tecrübeleri, sanatları ile bu “sosyal ve kültürel sorumluluk projemize” güç vermeye davet ediyorum.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER