MUTFAK

Yayın Tarihi: 12.08.2016 Cuma 14:35:31

İstanbul, Gaziantep lezzetleriyle buluşuyor!

İstanbul, Gaziantep lezzetleriyle buluşuyor!

Gaziantep Yemek Festivali, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılacağı özel bir davet ile başlayacak.

İstanbul, Eylül 2016 - Shangri-La Bosphorus, Istanbul; gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilmeye hak kazanan Gaziantep’in dünyaca ünlü mutfağını 24 Eylül – 8 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’a taşıyor. Yaklaşık 500 farklı yemek türünü içinde barındıran eşsiz lezzetlerin sunulduğu

Gaziantep Mutfağı, Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un ödüllü Executive Şefi Olivier Pistre’nin Fransız dokunuşları ve Gaziantep’in deneyimli şefleri Dt. M. Ragıp Güzelbey ve Doğa Çitçi’nin hazırladığı özel menü ile Gaziantep Yemek Festivali IST TOO’da buluşuyor.

 

Gaziantep Yemek Festivali, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılacağı özel bir davet ile başlayacak. Festivalde iki hafta boyunca, katmerden kebap çeşitlerine, baklavadan çorbalara ve daha pek çok yöresel lezzet sunulurken, Antep usulü şerbet ve menengiç kahvesi menünün vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Gaziantep dünya üzerinde ilk çağlara dayanan tarihiyle pek çok medeniyeti ağırlamıştır. Bu medeniyetlerdeki kültürel çeşitlilik Antep'in mutfagina da yansımıştır. 500 kadar yemek çeşidini barındıran Gaziantep mutfağı yemek çeşitlerindeki zenginliği dışında kurutulmuş gıdalar(patlıcan,domates,biber..) ve baharat çeşitliliği ile de tam bir mutfak şehri olarak biliyor.

20 yılı aşkın süredir Michelin yıldızlı restoranlarda görev yapan, International Catering Cup yarışmasında 2014 yılında Fransa Sampiyonu, 2015 yılında ise Dünya Sampiyonu olan Fransız Şef Olivier Pistre, Gaziantep Mutfağı’na olan hayranlığını festivale özel hazırladığı menüye yansıtıyor. Misafirlerin beğenisine sunulacak olan menüde gastronomi açısından Türkiye’nin sahip olduğu imkanların zenginliği ile bu tatların tüm dünyaya açılacağına inanıyor.

Gaziantep Üniversitesi aşçılık bülümünde eğitmenlik yapan, Gaziantep mutfağını yurtiçi ve yurtdışı tanıtım organizasyonlarında yer alan Dt. M. Ragıp Güzelbey, 53 yılı aşkın süredir Gaziantep, Türk ve Dünya mutfakları üzerinde araştırmalar yapıyor ve “Antep mutfağı çeşitliliği, farklı aromaların birbirleri ile buluşmasıdır” şeklinde yorumluyor. 25 yıldır aşçılık mesleğini sürdürmekte olan İ. Doğa Çitçi ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Koordinatör Şefliğinde görev alırken Paris’te bulunan Unesco Genel Merkezinde yaptığı sunumlarla Gaziantep kültürünü dünyaya tanıtıyor. Bu üç lezzet ustasının hünerli elleri ve uluslararası vizyonlarıyla hazırladığı Gaziantep yemekleri, Dünya ve Analdolu mutfak kültürü dergisi La Cucina Italiana’nın destekleri ile Shangri-La Bosphorus, Istanbul’da lezzet severleri bekliyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için 0212 275 8888’i arayabilirsiniz.

IST TOO Hakkında:

IST TOO, Shangri-La Bosphorus, Istanbul bünyesinde Mayıs 2013’de açıldı. Dünyaca ünlü Andre Fu tarafından tasarlanan restoran, Türk ve dünya mutfağının en sevilen tatlarını, à la carte olarak özgün yorum ve sunumlarla haftanın yedi günü İstanbullulara sunuyor. Eşsiz Boğaz manzarasına sahip IST TOO, her gün 06.00’dan 23.00’e hizmet veriyor.

DİĞER HABERLER