MUTFAK

Yayın Tarihi: 17.03.2018 Cumartesi 06:30:00

Sağlıklı sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz!

Sağlıklı sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz!

Uzmanlar, ev salçasından uzak durulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Nefroloji Uzmanı Dr. Alper Alp, ülkemizde her yedi kişiden birinde görülen böbrek hastalıklarından korunmak için başta tuz, bilinçsiz ilaç ve sigaradan uzak durulması gerektiğini belirtirken, özellikle ev hanımlarına, “Yoğun tuz içeren ev salçasından ve aktarlarda satılan bitkisel ürünlerden uzak durun” çağrısında bulundu.

Vücudumuzun kan ve sıvı filtresi olan böbrekler ve hastalıkları Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi’nin düzenlediği sağlık söyleşisinde masaya yatırıldı.

Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi’nin düzenlediği sağlık söyleşilerinin bu haftaki konusu böbrek hastalıkları ve korunma yöntemleriydi.

Buca Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen sağlık söyleşinde Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Tanrısev ve Uzman Dr. Alper Alp böbrekler, fonksiyonları ve hastalıkları hakkında Bucalılara ayrıntılı bilgiler sundu.

“Yoğun tuz içeren ev salçasından uzak durun”

Böbreklerin yaşamsal görev üstlendiğine dikkat çeken Nefroloji Uzmanı Dr. Alper Alp, vücuttaki atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırmak için adeta bir filtre işlevi gören, kan basıncı kontrolünden, kemik iliğinde alyuvar yapımına kadar çoklu fonksiyonları bulunan böbreklerin en büyük düşmanının tuz, yüksek proteinli beslenme, sigara, alkol ve yetersiz su alımı olduğunu söyledi.

Böbrek rahatsızlıklarını tetikleyen en önemli madde olan tuz ve bitkisel ürünler konusunda ev hanımlarına seslenen Dr. Alper Alp, yoğun tuz içeren ev salçalarından ve aktarlarda bilinçsizce satılan bitkisel ürünlerden uzak durulmasını tavsiye etti.

DİĞER HABERLER