SAĞLIK

Yayın Tarihi: 09.05.2016 Pazartesi 10:23:39

‘Sıfır karbonhidrat’ metabolizmaya zararlı

‘Sıfır karbonhidrat’ metabolizmaya zararlı

Karbonhidrat ve şeker tüketimiyle ilgili önemli bilgiler veren Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Robert Farese, hücre biyolojisi üzerine yapılan çalışmalarda yeni bulguların sevindirici olduğunu dile getirdi.

Farese, şunları söyledi: “Laboratuvar ortamında yağ dokuları üzerine çalışma yapıyor, obezite ve diyabet ilişkisi üzerinde duruyoruz. Kesin olan şu ki obezite arttıkça, diyabet hastalığı da paralel olarak artıyor. Çalışmalarımızda yağlanma ile insülin hormonun direnciyle ilgili araştırmalar yürütüp her ikisi arasındaki ilişkiyi algılamaya çalışıyoruz. Çocuk diyabetinin neredeyse tamamında insülin eksikliğine rastlıyoruz. Vücuttaki yağ oranı arttıkça, insülin direnci artıyor. İnsülin direnci artıkça da vücuttaki yağlanma oranı artıyor. Yani bu ikili birbirini tetikleyen iki faktör. Araştırma merkezimizde hücrelerin nasıl yağlandığı üzerine çalışma yapıyoruz.” 

Farese, “Karbonhidrat ve yağlar bir araya geldiğinde hücrelerin yağlanmasına neden oluyor. Şeker yediğimizde insülin salgılanıyor. bugün ABD’de 40 milyon insan karaciğer yağlanması ile mücadele ediyor. Yüksek insülin seviyesi, yüksek tansiyona da neden olabiliyor. Özellikle kalp, damar hastalıklarını tetikliyor. Tüm insanlık, glisemik indeksi düşük karbonhidratlardan az miktarda tüketmeli. Karbonhidratların vücuttan yoksun bırakılması, metabolizmanın bozulmasına yol açarak karaciğer ile beyin arasındaki iletişim sinyallerini kesebiliyor. Sıfır karbonhidrat tüketimini sadece çocukluk çağındaki epilepsi hastalarının tedavisi için öneriyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Diana Banati (Avrupa Yaşam Bilimleri Enstitüsü Müdürü): “Tükettiğimiz gıdaların güvenliği ile ilgili araştırmalar yaptıklarını ve gıdadaki mikrobiyolojik açıdan buluşan bakteri, virüs ve toksinleri araştırdıklarını söyledi. Dünya sağlık Örgütü’ne göre hastalıkların yüzde 45’inin beslenme ile direkt ilişkili olduğunu kaydeden Banati, “İnsanlar arasında yanlış bilinen birtakım doğrular söz konusu. Örneğin bazı tüketiciler ‘yağ tüketirsem obez olurum, yağlanırım’ düşüncesi içinde. Ancak unutuluyor ki yağ tüketimi bazı enzimlerin salgılanması için olmazsa olmazlardan. Beslenme kişiye özgüdür. Çok sert diyetler metabolizmada bozulmalara neden olur. ‘Et, yumurta yemeyin, karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkartın’ deniliyordu. Bunların tamamen yanlış olduğu ortaya çıktı.”


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER