SAĞLIK

Yayın Tarihi: 25.12.2015 Cuma 12:29:24

35 yaş üstü hamilelere çok önemli uyarı!

35 yaş üstü hamilelere çok önemli uyarı!

35 yaş üstü hamileliklerde risk olması aslında gerçeğin tam kendisini oluşturmuyor. Gelişen teknoloji ve sağlık koşullarının iyileşmesi 35 yaş üstü annelerinde sağlıklı bebekler dünyaya getirmesini sağlıyor.

Son yıllarda kadınlar kariyer yapma, bağımsızlığa düşkünlük ve hayat şartlarından dolayı çocuk yapmayı ileri yaşlara erteliyor. Teknolojinin git gide gelişmesi ve imkanların artması dolayısıyla artık ileri yaştaki annelerde gayet sağlıklı bebeklerini kucaklarına alabiliyorlar. Fakat 40 yaş üstü hamilelik riskleri yapılan araştırmalarda öne çıkıyor. Peki ileri yaşlarda hamile kalan kadınlar nelere dikkat etmelidir?

RİSK NEDEN ARTIYOR?

Öncelikle ileri yaşlarda bulunan kadınlarda diyabet, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi sağlığı çok etkileyen hastalıklar daha sık görülüyor. İleri yaşlardaki kadınlar hamile kalınca yüksek tansiyon, embriyolarda kromozom bozuklukları ve hamilelik diyabeti gibi hastalıkların olma riski artıyor. Bu riskler sebebiyle düşük yapma, ölü bebek, erken doğum, engelli bebekler, down sendromlu bebekler gibi sonuçları da artırıyor.

HAMİLELİK DİYABETİ TESTLERİ NASIL YAPTIRILIR?

35 yaşın üzerindeki kadınlarda hamilelik diyabeti riski iki katına çıkıyor. Hamilelik diyabeti sonucunda normalinden daha iri bir bebek doğurma durumunda da artış gözlemleniyor. Bunun dışında hipoglisemi, solunum düzensizlikleri, yenidoğan sarılığı gibi hastalıklarda da belirgin bir artış oluyor. Hamile diyabeti kontrole alındığı takdirde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilir ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Bunun için düzenli sıklıklarda diyabet testleri yaptırmanız gerekir. Ayrıca insülin tedavisi, hamileliğe uygun egzersizler ve düzenli bir beslenme programı ile süreci sağlıklı bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER