SAĞLIK

Yayın Tarihi: 04.03.2014 Salı 09:49:00

Badem ve Ceviz İlaç Gibi Geliyor

Badem ve Ceviz İlaç Gibi Geliyor

Alerjik bünyeye sahip olanlar baharın ızdırabını yaşıyor Bahar alerjisine ceviz, badem ve fındık ilaç gibi geliyor.

Mart ayıyla beraber yılın en güzel mevsimi bahara da adım attık. Ancak bahar sadece güzellikleriyle değil hastalıklarla da geliyor. Bu hastalıklar arasında alerjiler ilk sırada yer alıyor. Saman nezlesi, göz nezlesi, alerjik astım gibi sorunların pusuda beklediğini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, bugünden alınacak önlemlerle bahar hastalıklarını yenmenin mümkün olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Mocan, alerjiden koruyan gıdaları şöyle sıralıyor:

TAMAMEN DOĞAL

Magnezyum zengini ceviz, fındık ve badem içerdikleri E vitamini sayesinde saman nezlesinin etkilerini azaltmada faydalı olur. Her gün bol taze meyve, sebze, tam tahıllar ve baklagiller tüketilmelidir. Yani bitkisel gıdaların ağırlıkta olduğu bir beslenme türü edinmelisiniz. Haftada 3-4 kez balık yiyin. Balık, dokuları tamir eden Omega-3 yağ asidi içermesi nedeniyle çok tüketilmesi gereken hayvansal gıdadır. Greyfurt, elma ve portakal gibi meyvelerle C vitamini alarak alerjinizle savaşabilirsiniz. Ekinezya bitkisi de öksürük ve nefes darlığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak ve soğan da alerjiyi önlemede etkilidir.

BELİRTİLERİ AZALTMAK İÇİN...
 
Kekik çayı: Saman nezlesinin hapşırık, nefes darlığı öksürük gibi belirtilerini hafifletmede kekik çayı faydalı olacaktır. Bir demliğe bir tutam kekiği kaynatın ve günde iki kez için. Öksürük ve saman nezlesi belirtilerini hafifletecektir. Isırgan otu çayı: Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı kuru ısırgan otunu koyarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2 bardak yeterli olacaktır.

YEŞİL ALANLARDA HAPŞIRIK KRİZİ
 
Dış ortamdayken özellikle yeşil alanlarda ortaya çıkan, nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı, gözde sulanma, kaşıntı, burunda, damakta kaşıntı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı alerjilere işarettir. Aralıklı, nöbetler halinde göğüste sıkışma hissi, öksürük, nefes darlığı, hırıltı olabileceği gibi sadece öksürük ile de seyredebilir. Ayrıca deride kaşıntı, kızarıklık kabarıklık şeklinde bulgularda görülebilir.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER