SAĞLIK

Yayın Tarihi: 21.01.2016 Perşembe 15:47:13

Besin alerijisi tehdidi kapıya dayandı!

Besin alerijisi tehdidi kapıya dayandı!

Besin alerjilerinin giderek yaygınlaşması insanları tedirgin ediyor.

Kalıtsal bir özellik olan besin alerjisinde bazı hastalıklar da tetikleyici rol oynayabiliyor.

Besin alerjileri erişkinlerin %1’ini, çocukların ise %7’sini etkiler. Bununla beraber bazı çocuklarda daha sık olarak görülebilmektedirler. Besin alerjileri bazı ailelerde daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır ve bu durum kalıtsal bir özelliği göstermektedir. Ayrıca  aile hikayesinde saman nezlesi, astım, ürtiker veya egzama olanlarda daha gıda alerjisine daha sık rastlanır.  

Bu belirtilere dikkat edin 

Besin alerjisi olan birçok insanda şikayetler tehlikeli olmaktan çok rahatsızlık vericidir. Alerjik maddeyle karşılaşan vücut, besin içerisindeki bazı spesifik maddelere karşı “antikor” denilen maddeler oluşturur ve bu antikorlar çeşitli hücrelerden  “histamin” denilen bir madde salgılayarak; 

- Boğazda kaşıntı hissine 

- Burun akıntısına 

- Deride kurdeşen denen kabartılı kaşıntıya 

- Nefes borusunda şişme ile nefes darlığına 

- Sindirim sisteminde mide ağrısı, kramp ve ishale neden olur. 

Kötü ünvana sahip besinler

Besin alerjileri en çok kabuklu deniz hayvanları, balık, fıstık ve yumurta ile ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde deniz ürünleri ve yumurta, çocuklarda ise çilek, domates ve süt sıklıkla besin alerjisine neden olabilir. Sütün içindeki laktoz alerjisi şişkinlik, ishal ve karın ağrısına neden olabileceği gibi çeşitli besin maddelerine katılan renklendiriciler, koruyucular, çay, kakao ve kolalı içeceklerde bulunan kimyasal maddeler besin alerjisine yol açabilir.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER