SAĞLIK

Yayın Tarihi: 17.08.2016 Çarşamba 10:26:46

Beyniniz şeker yiyor! İşte diyabetin çaresi!

Beyniniz şeker yiyor! İşte diyabetin çaresi!

Şekerin beyni nasıl etkilediğini araştıran bilim insanları, vücudun en çok şeker tüketen bölümü olan beyin hücrelerinin metabolizma üzerindeki kontrolünün oldukça fazla olduğu sonucuna ulaştı. Yani diyabetin çaresi beyninizde!

Bilim insanları şekerin beyni nasıl etkilediğini araştırırken, vücudun en çok şeker tüketimi yapan beyin hücrelerinin metabolizma ve acıkma duygusu üzerindeki kontrolünün zannedildiğinden daha fazla olduğu ortaya konuldu. Bunun da diyabetin tedavisi için çok önemli bir adım olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre diyabet hastalığı son 35 yılda dört kat artmış durumda. Almanya’da yapılan bir araştırmanın sonuçları çağın bu salgını için tedavi umudu doğurdu. Münih Teknik Üniversitesi’nin araştırmasına göre, vücudun diğer kısımlarından daha fazla şeker tüketen beyin hücrelerinin metabolizma ve acıkma duygusu üzerindeki kontrolü zannedildiğinden daha fazla.

Beyin şekeri kandan alıyor

Bu araştırmalardan önce, birçok bilim insanı şekerin beyne doğru hareketini tamamen pasif bir süreç olarak görüyordu. Ancak bu yeni çalışmaya göre beynin şekeri aktif olarak kandan aldığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, bu araştırmanın şeker tiryakiliğini bitirme, obezite ve diyabet gibi gittikçe büyüyen sorunlara daha iyi tedavi sunmada yeni yollar açacağına işaret ediyor.

Leptin hormonu şeker alımını düzenliyor

Özel bir görüntüleme tekniği olan ‘Pozitron Yayınlayıcı Tomografi’’yi kullanan araştırmacılar, insülin ve leptin gibi hormonların özellikle bu beyin hücrelerinde şeker alımını düzenlemede etkin olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, insülin alıcısı eksikliğinin, beynin metabolizma üzerindeki düzenleyicilik görevini azalttığını söylüyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER