SAĞLIK

Yayın Tarihi: 09.07.2015 Perşembe 11:49:46

'Bir intihar yolu' olarak Glikoz Şurubu!

'Bir intihar yolu' olarak Glikoz Şurubu!

Başlık, glikoz şurubu ile ilgili çalışmaları ile tanımlanan Profesör Stanley Ulijaszek’in bir tabiridir. Peki bu kadar korkulan, zararları hakkında sürekli çalışmalar yapılan Glikoz Şurubu nedir?

Glikoz Şurubu, mısırdan üretilen bir şekerdir. Şeker pancarından üretilen şekere göre daha ekonomik olması ve daha fazla şeker barındırması sebebiyle çok daha fazla tercih edilir.

Glikoz şurubunun tadı, inanılmaz derecede normal şekere benzer. Ayırt etmek imkansızdır. Aldığımız ürünlerin içindekiler kısmına bakarak glikoz şurubu içerip içermediğini öğrenebiliriz.

Yedikçe yiyesiniz gelir!

Glikoz şurubu içeren bir besin tüketmeye başladığınızda genellikle karşılaşılan his derin bir açlığın başlaması olur. Bu açlık kan şekerinizin düşmesi anlamına gelir. Aslında beynimiz açlığı midenin doluluğu ile değil kanımızdaki şeker oranına bakarak ölçer. Düşük şeker sırasında çok aç olduğunuzu hissedersiniz ve gıda alarak bu açlığı önlersiniz.

Sınırı yıllık yarım kilo!

Yapılan araştırmalar, bir insanın yıllık en fazla glikoz şurubu alım miktarını yarım kilo ile sınırlıyor. Ancak 2012 yılında Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, Türk insanı yılda ortalama 5 kilo glikoz şurubuna mahsur kalıyor.

Glikoz şurubunun zararları

-Vücudunuzun şeker dengesini alt üst eder ve hormonal düzensizlikler yapar.

-Normal şeker gibi kanserli hücreleri besler ve uzun vadede kanser hastalığına yakalanma riskiniz artar.

-Astım, nefes darlığı gibi ciddi hastalıklara sebep olur.

-Karaciğerinizin büyümesine sebep olabilir.

-Obeziteye yol açar.

-Böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik değişiklikler ortaya çıkmasına neden olduğu belirlenmiştir.

-Vücudun mineral dengesini bozar.

Gıda Gündemi

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER