SAĞLIK

Yayın Tarihi: 14.10.2015 Çarşamba 11:40:22

Bu hastalığa savaş açın!

Bu hastalığa savaş açın!

Kış aylarında gripten korunmak için probiyotik beslenmek önemlidir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar süzme peynir, yoğurt, kefir ve ayran tüketimini artırarak, kışı daha sağlıklı karşılayabilirler.

Probiyotik bakterilerin ürettiği temel besinler içeriğinde vitamin ve enzimler bulundurduğundan, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, zararlı mikroplardan vücudumuzu korumaya yardımcı olur. Mikroplara saldırarak onların büyümesini engellerken, grip, nezle, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde olumlu sonuçlar verir.

Diyetisyen Emre Uzun gribe karşı şunları öneriyor:

Prebiyotiklerin en iyi kaynakları soya fasulyesi, kuru baklagiller, enginar, soğan, sarımsak, muz, yulaf, pırasa, keten tohumu ve arpadır. 

Probiyotik yoğurt 

Probiyotik yoğurtlara normal mayaya ek olarak probiyotik bakteriler ilave edilerek hazırlanıyor. İçerik olarak yüksek miktarda yararlı bakterileri içerse de, meyvelileri şeker ilaveli olduğundan dikkat edilmelidir. Kilo problemi olanların özellikle sade olan probiyotik yoğurtlara yönelmeleri gerekiyor. 

Kefir

 Yoğurttan daha besleyici olan Kafkas içeceği iyi bir koruyucudur. İçerdiği probiyotiklerle savunma sistemini arttırır. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Kefir, bol miktarda B vitamini, kalsiyum ve fosfor içerir. 

Yoğurt

 Ekşi bir süt ürünü olan yoğurt süte göre içeriği biraz daha zengindir. Laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir süt alternatifidir. Asit konsantrasyonu yüksek olduğu için zararlı bakteriler çoğalamaz. Yoğurt oluşumu sırasında probiyotik yükü artarak savunma sistemine yardımcı olurlar. Gribe karşı korunmak için her gün en azından 1 kase yoğurt tüketilmelidir. 

[ucluhaber]
Etiketler grip, probiyotik, kefir, sağlık,

DİĞER HABERLER