SAĞLIK

Yayın Tarihi: 10.07.2014 Perşembe 14:00:00

Dirençli Vücut İçin

Dirençli Vücut İçin

Vücut direncini arttırmak için nasıl beslenmeliyiz? Dr. Şenol Okur konuştu...

Yaz aylarında beslenme ve sıvı alımı konusunda dikkat edilecek konular hakkında bilgiler veren Dr. Şenol Okur, 'Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2.5 litre sıvı tüketilmelidir. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerinede süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Vücut direncini arttırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir' dedi.

Yazın Her Zamankinden Daha Fazla Sıvı Alınmalı


Yazın terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla sıvı alınması gerektiğine işaret eden Okur, 'Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanımı söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

Aşırı Soğuk Ve Buzlu İçecekler Tehlikeli


Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir' diye konuştu.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER