SAĞLIK

Yayın Tarihi: 01.03.2016 Salı 12:04:01

Diyabet bunamaya sebep olur mu?

Diyabet bunamaya sebep olur mu?

Medicana International Samsun Hastanesi Nöroloji Bölümünden Uzm. Dr. Adem Akkurt, diyabetin demans (bunama) hastalığına yakalanma riskine yol açabileceğini belirtti. Detaylar haberimizde…

Diyabetin sinirsel hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu söyleyen Akkurt, bunlardan birinin de bunama (demans) olduğunu belirtti. Akkurt, düzenli kan şekeri kontrolü tavsiyesinde bulundu.

Demans deyince akla gelen ilk hastalığın Alzheimer olduğunu dile getiren Adem Akkurt, “Bu kanaatin oluşmasındaki en büyük etken Alzheimer hastalığının bunama çeşitleri içinde en büyük sınıfı oluşturması olarak görülebilir. İkinci sıklıkta görülen bunama çeşidi “Vasküler demans” olarak adlandırılan damarsal bunama hastalığıdır. Burada tıkanan damarlar beynin küçük kılcal damarları olduğu için tıkandığı süreçte bulgu vermez. Buradaki risk faktörü damarsal tıkanmaya neden olan tüm etkenler. Bu etkenler içinde tansiyon yüksekliği ve diyabet hastalığı diğer damar tıkanıklığı nedenlerinde olduğu gibi ilk sırayı almaktadır” ifadelerini kullandı.

Diyabetin nörolojik hastalıklara sebebiyet vermemesi için kan şekeri kontrolünün sağlanması gerektiğini vurgulayan Akkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“Colombia Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, diyabeti olan Alzheimer hastalarında kan şekeri kontrolü iyi olmayan hastalarda Alzheimer hastalığının seyrinin daha kötü olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak kesin tedavisi olmayan Alzheimer hastalığını elimizdeki tedavi seçenekleri ile hastalığın ilerleme hızı yavaşlatılabiliyor. Bu yavaşlatmaya katkıda bulunmak için ve bunama hastalığına yakalanma riskini azaltmak için kan şekeri kontrolünün sağlanması gerekir.”

Derleyen: Kayhan Şenişleyenler

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER