SAĞLIK

Yayın Tarihi: 15.12.2015 Salı 02:04:53

Diyabetin en büyük tedavisi...

Diyabetin en büyük tedavisi...

Aydın Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Oğuzhan Aksu, şeker hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Oğuzhan Aksu, diyabet hastalığının, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkin bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan, yaşam boyu devam eden bir hastalık olduğunu söyledi. Aksu, “Çocuklarda görülen diyabette, belli bir yaştan sonra tamamen insülin üretimi hiç yoktur. Hemen hemen sıfıra yakındır. Diğer tip ise toplumun %90'ında görülen ailesinde şeker olup göbekli bel çevresi geniş olan insanlarda görülen diyabet tipidir. Onlarda da zamanla pankreasta işlev bozukluğu oluyor veya işlevi yapıyor ama insülin yeterli etki gösteremiyor. Bu nedenden dolayı kandaki şekerin düşürülememesi sonucunda bir takım komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

Diyabetin birçok hastalığı tetiklediğini dile getiren Oğuzhan Aksu, “Bugün görme bozukluklarının en sık nedeni diyabettir. Şekeri bozuk olan bir insan 10 yıl sonra kapıyı göremeyecek kadar gözü bozulabiliyor. Elimizdeki ve ayaklarımızdaki sinirlerde diyabetten etkileniyor ve buna bağlı olarak da hastalarda duyma kaybı ortaya çıkıyor. Böbrek yetmezliğinin en önemli sebeplerinden biri şeker hastalığıdır. Tansiyon da şekerle beraber yükselip düşebiliyor. Diyabetin kalp damar hastalıkları üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bugünkü kalp krizlerini en önemli sebebi şekerdir.” ifadelerini kullandı.

Diyabet hastalarının, hastalıkları boyunca dikkat etmesi gereken durumlar olduğunun altını çizen Aksu, “Özellikle ailesinde şeker hastalığı olan insanların beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. 40 yaşından sonra belli aralıklarla kan şekerini ölçtürmeleri gerekiyor. Özellikle gebelerin gebelik döneminde belli aralıklarla şeker ölçümü yaptırıp, hatta şeker yüklemesi de yaptırması gerekiyor. Şeker hastası olduktan sonrada dikkat edilmesi gerekenlere gelince, şekerin en büyük tedavisi diyettir. En büyük silah insülindir. İnsülin bile diyetin önüne geçemiyor. Hasta bazı alışkanlıklardan vazgeçmek zorunda. Örneğin sigara ve alkol kullanan hastaların kesinlikle bırakması gerekiyor. Çünkü diyabet kalp damar sağlığını bozuyor. Stresten uzak durmaya çalısın. Stres, üzüntü, sıkıntı kan şekerini yükseltir. Hastanın hastalığı kabul etmeme durumu da hasta için büyük bir risktir. Gittiği programlarda hastaların bazı şeylere hayır diyebilmesi gerekiyor. Ana ve ara öğünlere dikkat etmesi gerekiyor. Hastaların doktorların vermiş olduğu tedavi programlarına da dikkat etmesi gerekiyor. Mutlaka 3 ayda bir düzenli olarak kontrole gelmeleri, göz börek kalp damar gibi ilgili bölümlerle koordineli olması gerekiyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER