SAĞLIK

Yayın Tarihi: 06.08.2011 Cumartesi 16:12:00

Dondurma faydalı

Dondurma faydalı

Herkesin zararlı olarak bildiği dondurmanın aslında faydalı olduğu açıklandı.

Hijyenik koşullara uyum içinde hazırlanmış dondurma yeniyorsa ve yiyen kişinin boğazında yerleşik bir mukozal hastalık yoksa; dondurma boğazda ağrı, ateşlenme vb. sorunlara yol açılması mümkün değildir. Soğuğun hücre düzeninde tahribat yapması için, hücre özsuyunun donarak genleşmesi ve hücre çeperinin yırtılması gerekir. Hücre suyunun donması ise ancak hücreyle temas eden ortamın ısısının sıfırın altında olmasıyla mümkündür. Oysa değil dondurma, ağza bir buz parçası alındığında bile, ısı anında +4º ila +8º C yükselir.

 

Özellikle kalsiyum gereksiniminin arttığı ergenlik, gebelik ve menopoz dönemlerinde dondurmanın besleyici değeri önem kazanmaktadır. Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının bulantı ve kusma durumlarında da soğuk, hafif ve kokusuz gıdalar tavsiye edilmektedir. Bu nedenle bulantısı olan gebelerin bir kısmı dondurma ile bulantılarının hafiflediğini belirtmektedir. Ayrıca dondurma içerdiği kalori ile de beslenmesi aksayan anne adayları için oldukça besleyici bir alternatif oluşturmaktadır.

 

Yurtdışında yaz-kış devamlı tüketilen bir gıda maddesi olan dondurma ülkemizde kışın her nedense unutulmaktadır. Oysa genel sağlığına dikkat eden bir kişinin yaz-kış dondurma yemesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Dondurma yemek solunum ve sindirim organları üzerinde olumsuz etki yapmaz!  Homojenize ve pastorize edilmiş hijyenik dondurma, yalanarak ve küçük parçalar halinde yendiği taktirde, solunum ve sindirim organlarını hiçbir şekilde olumsuz etkilemez. Ancak süt ürünlerinin, çabuk bozulan ve yararlılıklarını hızla yitiren gıdalar olduğu unutulmamalıdır. İşte bu yüzden, sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalar tüketilmelidir.

 Dondurmalarınızı ambalajın üzerinde tavsiye edildiği şekilde -18° C´de son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz. Eğer dolabınızda derin dondurucu bölümü yok ve sadece buzluk varsa, ürünlerin birkaç saat içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Dondurma alınırken ambalaj üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmelidir! Bilinmeyen ve açıkta satılan dondurmalardan kaçınılmalıdır.
 

Yazan Editör

Gıda Mühendisi

Didem SALİCİK

DİĞER HABERLER