SAĞLIK

Yayın Tarihi: 05.01.2016 Salı 13:34:04

Flavonoid'in mucizevi yararları! Peki nedir bu flavonoid?

Flavonoid'in mucizevi yararları! Peki nedir bu flavonoid?

Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, antioksidan özellikleriyle minik bir sağlık ordusu görevi gören flavonoidler hakkında bilgi verdi. Detaylar haberimizde…

Bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi parlak renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten flavonoidlerin hücrelerin zarar görmesini engellediğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu şöyle konuştu:

“Hemen hemen her meyve ve sebzede flavonoid bulunur. Meyve ve sebze ne kadar renkliyse flavonoid oranı o kadar yüksektir. Örneğin hücre duvarının oksijenden zarar görmesini engelleyen flavonoid içeren besinler aynı zamanda içerdikleri C vitamini ile vücudun ihtiyacını karşılar ve kronik ağrıyı azaltır.

Kanser veya hastalıklı hücrelerin çoğalmasını engelleyerek ve bu serbest radikallerin yaşlandırıcı zararlarına engel olarak çok güçlü antioksidan görevi görür.

Eğer sık sık hastalanıyorsanız, alerjiniz varsa, herhangi bir yerinizi çarptığınızda çok hızlı morarıyorsa, yaralarınız daha geç iyileşiyorsa flavonoid içeren besinlere sofranızda yer açmanız gerekir.

Yeşil, sarı, beyaz ve kırmızı renkli sebzelerde bulunan flavonoidler için kırmızı pancar, kırmızı lahana, havuç, kayısı, domates, patates, soğan, patlıcan, elma, armut, şeftali gibi gıdaları tüketmek gerekir.”

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER