SAĞLIK

Yayın Tarihi: 04.11.2013 Pazartesi 19:53:00

Gıda Zehirlenmelerinin Adli Takibi Yapılamıyor

Gıda Zehirlenmelerinin Adli Takibi Yapılamıyor

Gıda zehirlenmelerini hastaneler ‘bulantı ve kusma’ diye kayıtlara geçtiği için olayın adli takibi yapılamıyor ve sorumlulardan hesap sorulamıyor.

Aydın’da bir pastaneden alınan börekten 39 kişi zehirlendi. Hastalardan Nebahat Erdem hayatını kaybetti. İstanbul’un Çatalca ilçesinde de bir yemek sonrası 80 kişi hastanelik oldu. Bu gelişmeler, gözleri gıda zehirlenmelerine çevirdi. Ancak hastaneler gelen şikâyetleri ‘zehirlenme’ olarak değil ‘bulantı ve kusma’ şeklinde kayıtlara geçiyor. Gıda, tarım ve hayvancılık müdürlükleri ile polise de haber verilmiyor.

Beldelerinde yaşanan zehirlenme olayıyla ilgili kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini bildiren Çatalca İlçe Tarım Müdürlüğü, “Harekete geçebilmemiz için gıda zehirlenme tutanağı veya bir şikâyetin bize ulaşması gerekir.” açıklamasını yaptı. Örneklerde de görüldüğü gibi zehirlenme olayları kayıtlara girmediği için adli vaka sayılmıyor, bu yüzden sorumlular hakkında inceleme yapılamıyor. İstanbul Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sedat Kuru da bu duruma dikkat çekiyor: “Kayıtlar ciddi tutulamayınca zehirlenmeye yol açan gıdalar takip edilemiyor. Bu da aynı ürünlerden dolayı zehirlenme vakalarına sıkça rastlanılmasına sebep oluyor.”

BM verilerinde ise Türkiye’nin resmî rakamlarına ulaşılmıyor. İstatistiklere göre ABD ve Almanya’da 100 bin insandan 1’i gıda zehirlenmesinden hayatını kaybediyor. Türkiye’yle ilgili tahminî verilerde bu rakamın 5 olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, gıda zehirlenmeleri ile ilgili kayıtların hastanelerce tutulması gerekiyor. Ancak gıda zehirlenmeleriyle hastaneye giden birçok hastanın tedavisi, ölüm tehlikesi atlatıldıktan sonra son buluyor. Yediği ton balığından dolayı zehirlenen polis memuru S.Y., hayati tehlikeyi atlattıktan sonra taburcu edildi. Söz konusu vaka, gıda zehirlenmesi olarak kayda alınmadığı gibi ton balığı ile ilgili de herhangi bir araştırma yapılmadı. Uzmanlara göre, vakaların kayıt altına alınmaması, gıda zehirlenmesine sebep olan mikroorganizmalardan kaynaklı risklerin izlenememesine yol açıyor. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Sedat Kuru, basına yansıyan zehirlenmelerin buz dağının görünen yüzü dahi olmadığını dile getiriyor. Sağlık kurumlarında gıda zehirlenmelerinin kayıt altına alınmadığına vurgu yapan Kuru, “Gerekli kayıtlar tutulmadığı için gıda zehirlenmeleri ve gıda güvenliğinin toplum sağlığı, dolayısı ile sağlık harcamalarına etkisi konusunda da yeterli veri bulunmuyor.” diye konuşuyor.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER