SAĞLIK

Yayın Tarihi: 06.08.2014 Çarşamba 14:37:00

Günde En Az 5 Porsiyon

Günde En Az 5 Porsiyon

Osmaniye Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için...

Osmaniye Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılmasının önemli olduğunu belirtti. Dr. Boz, “Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir.” dedi. Yaz aylarına yönelik sağlıklı beslenme önerilerinde bulunan Dr. Boz, hava sıcaklıklarının artmasının birtakım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirterek, “Vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Sıcaklığın artması ile birlikte vücuttan ter ile öncelikle sıvı, potasyum ve sodyum gibi birçok mineral kayıpları olur bunun sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Yaz sıcaklığından en çok etkilenenler çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastalığı olan bireylerdir. Yaz aylarında sıklıkla görülen sağlık problemlerinin azaltılmasında sağlıklı beslenme ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.” dedi.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜ, KAHVALTI!

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın korunması için esas olduğunu kaydeden Boz, “Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerin en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yaz aylarında yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylar tercih edilmelidir. Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanımı, yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.” dedi. Dr. Alper Latif Boz, yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemli olduğunu, günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER