SAĞLIK

Yayın Tarihi: 17.12.2015 Perşembe 09:47:01

Ihlamur fiyatları uçtu, halk bunlara yöneldi!

Ihlamur fiyatları uçtu, halk bunlara yöneldi!

Kış denince akla ilk gelen grip iken, kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde ıhlamurun fiyatında malum artış da sağlandı. Ihlamur alamayan vatandaş, türevindeki başka bitkilere yönelirken, gerekli açıklamayı uzmanlar yaptı.

1965’ten bu yana dede mesleğini devam ettiren Balıkesirli Baharatçı Kemal Güney, kış ayında kullanılması gereken bitkiler hakkında bilgi verdi. Ihlamurun 180 liraya çıkmasının ardından rağbetin azaldığını belirten Güney, fiyatı düşük ürünlere talebin arttığını söyledi.

GRİP İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKENLER

Kışın özellikle grip hastalığının nüksettiğini belirten Kemal Güney, “Grip için papatya, ada çayı ve zencefil kullanabilir. Karıştırarak da kullanabilir. Boğazlarında faranjit varsa da hatmi çiçeği ile ada çayını ikisini beraber kullanırsa faydası olur. Kızarıklığı tahrişi alır. Ilık suyla gargara da yapılabilir ve bunu içebilirler de. Öksürük için de zencefille balı karıştırarak tüketebiliriz. İster tozunu, ister yaşını kullanabilirler. Zencefilin bu zamanlarda, bu mevsimde biraz daha yaş olanını tüketmek daha faydalıdır. Yaş olanı bala rendeleyip içerisine bir miktar da limon sıkıp günde 3-4 kez yiyebiliriz. Tozunu da tüketebiliriz, çaya da katabiliriz. Ihlamura alternatif olarak da ada çayı, hatme çiçeği, zencefil, zerdaçal, kuşburnu, ibisküs biz bunların karışımına aslında kış çayı diyoruz. Bunları karıştırıp kullanabilirler.” dedi.

Küçük yaştaki çocuklarda görülen grip hastalıkları için de tavsiyelerde bulunan Güney, “Çocuklar için bu tarz ürünleri 2 yaşından büyüklere tavsiye ediyoruz. Çünkü Zencefil faydalıdır ama acıdır. Çocuklar için Keçi boynuzu pekmezi kullanılabilir ya da adayı içirilebilir.” İfadelerini kullandı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER