SAĞLIK

Yayın Tarihi: 22.10.2017 Pazar 06:15:00

İşte en sık görülen kanser türü!

İşte en sık görülen kanser türü!

Kadınlarda en sık rastlanan türlerin başında gelen meme kanserinin son yıllarda gençlerde görülme oranının da arttığı belirtiliyor.

ABD’de her 8 kadından Avrupa’da ise her 10 kadından birinde görülen meme kanseri bu rakamlarla kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak dikkat çekerken, son yıllarda kadınlarda görülme yaşı gün geçtikçe düşüyor.

Erken tanının meme kanserinde oldukça önemli olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “En sık rastlanan kanserlerin üçte biri sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve ideal kilonun korunması ile önlenebilir’’ açıklamasında bulunarak bu tespitin yıllar süren bilimsel araştırmalar sonucu Kanser Araştırma Enstitülerinin güncellenmiş raporlarında da yer aldığını söyledi.

Yapılan birçok çalışmada kanserden korunmak için veya kanser tedavisi sırasında hem yaşam kalitesini arttırmak hem de tedavinin etkinliğini arttırmak için sağlıklı beslenme, uygun fiziksel aktivite ve ideal kiloda kalmanın anahtar rol oynadığı gösteriliyor. Kanserin sağlıksız beslenme ve obeziteyle yakından ilişkisi olduğuna ilişkin araştırmalara değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Menopoz sonrası kadınlarda her 5 kilo ağırlık artışı özellikle meme kanseri riskini yüzde 5 artırıyor.

Bu durumda sağlıklı kiloyu koruyabilmek sadece ince görünmek değil, birçok kronik hastalıkları ve kanseri önlemek için büyük önem taşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün en büyük eylem planında ise beslenme ile ilgili stratejilerin geliştirilmesinin aciliyetini vurgulanıyor” diyerek uluslararası bilimsel raporlarda kanseri önlemek için yayınlanan beslenme önerilerini şöyle sıraladı:

• Her gün en az 5 porsiyon çeşitli, nişastasız sebze ve meyve tüketilmeli.

• Her öğün rafine edilmemiş, tam tahıl ve bakliyat tüketilmeli.

• Kırmızı et tüketimi haftada 500 gr olarak sınırlandırılmalı. (Haftada 3 porsiyon)

• İşlenmiş nişasta ürünlerinin, şeker ve şekerli ürünlerin tüketimi oldukça sınırlanmalı.

• Tuzlu ve tuzla işlenmiş gıdalar sınırlandırılmalı.

• Meme kanseri riskine karşılık anneler bebeklerini en az 6 ay emzirmeli.

• Her gün en az 30 dakika aktif yürüyüş yapılmalı.

• Hayvansal katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar tercih edilmeli.

• Tütsülenmiş, kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalı.

DİĞER HABERLER